Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

5 przysięga w 5 Brygadzie

Zdjęcie aktualności 5 przysięga w 5 Brygadzie zbiory 5 MBOT

Już w sobotę 28 listopada, 41 nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT złoży przysięgę wojskową. Będzie to już 17 przysięga w historii mazowieckich terytorialsów, a 5 w tym roku.

Słowa roty przysięgi wypowie 41 żołnierzy, w tym 18 kobiet. Wśród przysięgających jest kilku uczniów, pracowników administracyjnych, kierowców, sprzedawców, a także fizjoterapeuta, ratownik medyczny, pielęgniarka, nauczyciel. Są to ludzie pochodzący z różnych środowisk, wykonujący różne zawody, posiadający różne pasje.

- Żołnierze, którzy w sobotę wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej wstąpili w szeregi mazowieckich terytorialsów w połowie listopada. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczęli od wcielenia, podczas którego czekała ich wizyta u lekarza, wydano im ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, musieli zaliczyć test sprawności fizycznej, a także odbyć niezbędne szkolenia. Kolejnego dnia koniecznością było zaliczenie egzaminu z budowy i działania karabinka MSBS Grot co dało przepustkę do dalszego szkolenia. Zajęcia taktyczne ochotnicy odbywają na placu ćwiczeń taktycznych Targonie natomiast zajęcia strzeleckie na strzelnicy sportowej w Czarnotach. Wczoraj odbył się egzamin końcowy tzw. pętla taktyczna podsumowująca 16 dni szkolenia podstawowego - informuje Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 MBOT.

Ze względów sanitarnych szkolenia podstawowe i wyrównawcze realizowane w czasie pandemii rządzą się ściśle określonymi zasadami. Przysięga wojskowa po raz kolejny już będzie musiała odbyć się bez udziału rodzin i zaproszonych gości. Bliscy i rodziny przysięgających żołnierzy będą mogły uczestniczyć w tym najważniejszym dla każdego żołnierza dniu, dzięki łączu internetowemu i relacji live jaka zostanie przeprowadzona. Transmisję z uroczystej przysięgi będzie można zobaczyć na YouTube na oficjalnym kanale Wojsk Obrony Terytorialnej.