Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Absolutny zakaz palenia na terenie szpitala? Pacjenci i personel potrafią go jednak obejść

Zdjęcie aktualności Absolutny zakaz palenia na terenie szpitala? Pacjenci i personel potrafią go jednak obejść

 

„Z przykrością obserwuję wychodzące z oddziału pielęgniarki, salowe i sanitariuszy (bez masek lub z maskami pod nosem), łamiących wszelkie zasady ochrony przed koronawirusem, tylko po to, by palić papierosy przed wejściem z tyłu szpitala (wejście dla personelu)” – pisze do naszej redakcji jedna z pielęgniarek, która – jak sama to określa - z powodu strachu przed ostracyzmem, prosi o anonimowość.

 - Szpital, co do zasady, jest miejscem wolnym od palenia, chodzi więc tylko i wyłącznie o zapobieżenie rozpełznięcia się zarazy po całym mieście, a osoby te narażają całe lokalne społeczeństwo, jak również biedne, starsze osoby, przebywające w oddziałach szpitalnych – kontynuuje pielęgniarka.

 Zgodnie z przekazaną nam informacją przełożeni nie reagują na zgłaszane im uwagi, a palące koleżanki śmieją się z osób niepalących, zasłaniając się łamaniem swobód obywatelskich. Według relacji pielęgniarki problem lekceważenia tematu jest do tego stopnia nasilony, że dochodzi do takich absurdów, że salowe z oddziału położniczego są zmuszane do wyprowadzania palących pacjentek w ciąży oraz po porodzie na papierosa.

 - Problem palenia istnieje również po cichu w zaciszu oddziałowych toalet. Położne, pielęgniarki oraz salowe pozostawiają pacjentów oddziałów kardiologicznego, internistycznego i ginekologicznego bez opieki a same palą papierosy bez opamiętania – przekazuje nam pracownica szpitala.

 O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do dyrekcji płońskiego szpitala powiatowego. Otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

 - W SPZZOZ nie ma wyznaczonego miejsca dla osób palących. Dyrekcja raz na jakiś czas wysyła do wszystkich pracowników szpitala informację o obowiązującym zakazie palenia na terenie szpitala. Obecnie będą zakupione tabliczki informujące o zakazie palenia. Do dyrekcji nie wpłynęły żadne oficjalne sygnały dotyczące problemu palących pacjentów oraz personelu w pomieszczeniach szpitalnych. SPZZOZ nie planuje wyznaczenia miejsca dla osób palących zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – przekazuje Radiu Płońsk Marlena Kłusek.

Problem braku miejsca dla palaczy jest także widoczny przed głównym wejściem do budynku. Palące osoby często okupują okolice drzwi do szpitala. Zdajemy sobie sprawę, że szpital to miejsce promujące zdrowe nawyki, do których palenie papierosów nie należy, ale z drugiej strony trudno się dziwić osobom, które zdrowotne stresy chcą „puścić z dymem”, co miały w zwyczaju robić często przez kilka(dziesiąt) lat.