Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nowa publikacja o Raciążu i okolicach!

Zdjęcie aktualności Nowa publikacja o Raciążu i okolicach! Mariusz Godlewski Burmistrz Miasta Raciąża

Na rocznicę Święta Niepodległości powstała książka o historii Raciąża i okolic pt. „Miasto Raciąż i Ziemia Raciąska w latach 1918-1958”. To kolejna publikacja mająca na celu pielęgnowanie lokalnej historii i przekazanie jej młodym pokoleniom. Autorem jest Leszek Brdak, miejski radny.

 

Powstanie publikacji cieszy władze miasta, które wspierają takie inicjatywy. Tym bardziej, że osób, które pamiętają tamte czasy jest coraz mniej.

- Historia dla Raciąża jest bardzo ważna, bo to miasto o bogatej przeszłości, a osoby, które pamiętają taką w miarę bliską historię, niestety powoli odchodzą. Stąd pomysł na to, żeby zapisać ten rozdział po roku 1918 do lat 50-tych, bo raz to są dokumenty, to są świadkowie, i jeżeli my nie spiszemy historii miasta  to nikt tego nie zrobi, więc myślę, że jest to zadanie władz aby tą historię dokumentować - powiedział burmistrz Raciąża, Mariusz Godlewski.

Książka opiera się na ogromnej pracy autora, Leszka Brdaka, miejskiego radnego, który zgromadził materiały archiwalne, w tym relacje świadków oraz zdjecia z tamtego okresu. Jak zaznacza burmistrz Raciąża, publikacja może budzić kontrowersje,  ponieważ ludzie różnie oceniaję te lata, szczególnie czasy powojenne. Premiera książki będzie (ze względu na obostrzenia związane z epidemią) internetowa. Od 11 listopada  będzie można ją nabyć w Urzędzie Miejskim w Raciążu i być może w sieci.