Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Prokuratura stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitala

Zdjęcie aktualności Prokuratura stwierdziła nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitala

 

Prokuratura Okręgowa w Płocku nadal prowadzi śledztwo na podstawie zawiadomienia dotyczącego powstania szkody w kwocie co najmniej 480 tys. zł w mieniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku oraz w sprawie ew. braku nadzoru nad szpitalem. Termin zakończenia śledztwa przesunięty został do lutego 2021 r.

- W toku pozostaje śledztwo Prokuratury Okręgowej w Płocku, dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez byłego dyrektora szpitala w Płońsku oraz innych osób zobowiązanych do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą tej jednostki, co mogło doprowadzić do znacznej szkody w kwocie ponad 480 tys. zł. Drugi wątek dotyczy ewentualnego nie dopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za nadzór nad działalnością szpitala z ramienia starostwa powiatowego w poprzedniej kadencji i działania w ten sposób na szkodę interesu publicznego. Na tym etapie śledztwa zostały wykonane czynności procesowe związane z zabezpieczeniem dokumentacji oraz przesłuchaniem pracowników szpitala i wybranych osób odpowiedzialnych za nadzór placówki z ramienia starostwa. W wyniku tych czynności stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitala w latach 2016-2020, związane z zarządzaniem i wydatkowaniem środków. Dotyczyło to np. zawierania niekorzystnych umów na prowadzenie kateringu dietetycznego czy umów z firmami zewnętrznymi na usługi informatyczne - powiedziała prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratory Okregowej w Płocku.

Na tym etapie śledztwa nikomu nie zostały postawione zarzuty. W sprawie powołany ma zostać biegły, który dokonałby oceny ekonomicznej i gospodarczej funkcjonowania szpitala we wspomnianych wcześniej latach. Po uzyskaniu tej opinii, prokurator podejmie decyzje o ewentualnej zasadności postawienia zarzutów lub ich braku związanych z popełnieniem przestępstwa.