Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Door to door" - nowy pomysł gminy Baboszewo skierowany do osób z problemami w mobilności

Zdjęcie aktualności fot. UG Baboszewo

 

Blisko 400 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zasiliło budżet gminy Baboszewo, która rusza z ciekawą inicjatywą skierowaną do mieszkańców posiadających problem z transportem. Od Nowego Roku będą oni mogli skorzystać z usługi „door to door”. Na czym ona polega?

 

To po prostu usługa transportu świadczona nieodpłatnie od poniedziałku do piątku. W pierwszej kolejności z pozyskanych środków zostanie zakupiony samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

 

- Transport wykonywany będzie nieregularnie i nieodpłatnie na terenie gmin Baboszewo Raciąż, ale także do Raciąża, Płońska, Płocka, Ciechanowa, jeżeli będzie potrzeba to także Warszawy. W ramach zaplanowanych działań zostanie zakupiony 9-osobowy samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Finansowane będzie także ubezpieczenie pojazdu, koszty serwisu i paliwa używanego do realizacji programu „door to door” - wyjaśnia Bogdan Pietruszewski, wójt gminy Baboszewo.

 

Z usługi będą mogły korzystać pełnoletnie osoby zarówno z orzeczeniem o niepełnosprawności jak i bez, ale posiadające problem z mobilnością np. ze względu na wiek lub stan zdrowia. Chęć uczestnictwa w projekcie zadeklarowało 200 osób z czego blisko 20 wymaga pomocy asystenta przy przemieszczaniu się.

 

- Z usługi miesięcznie będzie korzystało ok. 15 osób. Chęć skorzystania może zgłosić osoba zainteresowana, ale także ktoś z rodziny czy nawet sąsiad lub znajomy. Należy to zrobić dwa dni przed chęcią skorzystania, a dzień przed wykonaniem usługi otrzymamy potwierdzenie czy usługa zastanie świadczona - dodaje wójt Pietruszewski.

 

Projekt ma być realizowany przez najbliższe dwa lata, ale gmina już zadeklarowała, że usługa indywidualnego transportu będzie kontynuowana na takim samym obszarze i na takich samych warunkach przez kolejne 18 miesięcy.