Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Gmina Sochocin odnowi grób poległych żołnierzy

Zdjęcie aktualności Gmina Sochocin odnowi grób poległych żołnierzy Fot. UG Sochocin

Na cmentarzu parafialnym w Sochocinie rozpoczęły się prace remontowe w ramach, których odnowiony zostanie pomnik centralny żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 r. poprzez konserwację kamieni i uzupełnienie oraz pomalowanie betonowych fug farbą fasadową. Według planów miejsce pochówku żołnierzy Wojska Polskiego zostanie bardziej wyeksponowane, poprzez wykonanie nowej tablicy, na której zamieszczony zostanie symbol orła wojskowego z 1919 r., a także nowa inskrypcja mówiąca o tym, że jest to miejsce spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z Sochocina i okolic. Przy mogile powstaną również dwie tablice z nazwiskami żołnierzy - symetrycznie po lewej i prawej stronie.

- Dziadek często opowiadał mi o wydarzeniach z 1920 r. Utkwiła mi w pamięci historia gdy wspomniał, że po walkach pod Sochocinem pozbierano wszystkich żołnierzy zarówno martwych oraz rannych i położono ich na placu przed kościołem. W młodzieńczych latach obiecałem sobie, że zrobię co w mojej mocy by tym żołnierzom oddać cześć i upamiętnić ich. Wtedy jeszcze nie mogłem przypuszczać, że będę wójtem. Tym ludziom to się po prostu należy. Pierwszy raz od 100 lat powstaną tablice, na których wygrawerujemy nazwiska i stopnie wojskowe tych poległych ludzi – powiedział Jerzy Ryziński, wójt gminy Sochocin.

Wokół grobu zostanie również położona kostka granitowa, a znajdujące się przy nim cztery drzewa będą poddane zabiegom pielęgnacyjnym.