Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Joniec i miasto Raciąż w gronie 42 mazowieckich gmin, w których zanotowano 100% frekwencję w Powszechnym Spisie Rolnym

Zdjęcie aktualności Joniec i miasto Raciąż w gronie 42 mazowieckich gmin, w których zanotowano 100% frekwencję w Powszechnym Spisie Rolnym

 

Trwał przez 3 miesiące i zakończył się ostatniego dnia listopada. Powszechny Spis Rolny, czyli najważniejsze i największe badanie polskiego rolnictwa zakończyło się, ale teraz przed pracownikami Głównego Urzędu Statystycznego czas na opracowanie zebranych danych.

 

Tylko w samym województwie mazowieckim obowiązkowym spisem objętych było ponad ćwierć miliona użytkowników gospodarstw rolnych. W 42 gminach z województwa mazowieckiego osiągnięto maksymalny wynik - spisało się w nich 100% użytkowników gospodarstw rolnych. W tym gronie znalazły się dwie z terenu powiatu płońskiego – Joniec i miasto Raciąż.

 

- Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą metodą był samospis internetowy. Z tej metody skorzystało 17% ogółu rolników z Mazowsza. Podobnie było w przypadku wywiadów telefonicznych realizowanych przez urzędników i na wniosek rolników za pośrednictwem Infolinii Spisowej. W ten sposób przez telefon spisało się 17,5 % gospodarstw rolnych - informuje Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

 

Pomimo panującej pandemii użytkownicy gospodarstw rolnych na Mazowszu preferowali kontakt z rachmistrzem spisowym, który okazał się najbardziej skuteczną metodą spisu.

 

- W ten najbardziej tradycyjny sposób spisało się blisko 130 tys. gospodarstw rolnych z województwa mazowieckiego (51% ogółu). Trzeba pamiętać, że ze względu na epidemię koronawirusa ta metoda spisowa została ograniczona – liczba rachmistrzów realizujących wywiady bezpośrednie w terenie była znacznie mniejsza niż pierwotnie planowano i działali oni tylko w części gmin Mazowsza - dodaje Marcin Kałuski.

 

Rachmistrzowie terenowi prowadzili również spis poprzez kontakt telefoniczny. Koniec spisu rolnego nie oznacza końca pracy statystyków. Aktualnie prowadzi się analizy, aby pierwsze wstępne wyniki dla Polski udostępnić już w marcu przyszłego roku. Jednocześnie trwają intensywne prace przygotowawcze do jeszcze większego przedsięwzięcia badawczego, czyli Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w tym spisie będzie dotyczyć każdego Polaka.