Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Będą kwestować 1 listopada!

Zdjęcie aktualności Będą kwestować 1 listopada! zbiory JS 1863 Unieck

W Jednostce Strzeleckiej 1863 Unieck trwają przygotowania do Kwesty na rzecz NIEZŁOMNYCH fundacji im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Szczecinie. Zbiórka zostanie przeprowadzona 1 listopada na terenie Uniecka, Raciąża, Baboszewa, Glinojecka i Ciechanowa.

 

Tego dnia kwestujących Strzelców będzie można zobaczyć przy kościołach i cmentarzach.

- Każdy datek do skarbonki, będzie uhonorowany wręczeniem ofiarodawcy naklejki z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego oraz broszury informującej o działalności tej fundacji i tym, czym ona się zajmuje – informuje mł. insp. ZS Artur Zybała, komendant JS 1863 Unieck.

Fundacja przez okres ostatnich 5 lat odnalazła 24 bohaterów, zorganizowała 21 uroczystości pogrzebowych. Ponadto zbiera na bieżącą informację o nieznanych miejscach pochówku Żołnierzy Wyklętych oraz weryfikację znalezionych szczątków.

- Z uwagi na to, że jednostka nasza jest otwarta na wszelkiego rodzaju propozycje i lubi współdziałać z różnymi organizacjami, dlatego przyłączyliśmy się do tej kwesty chcąc wesprzeć tą fundację, gdyż działa ona w szczytnym celu. Myślę, że Żołnierze Wyklęci nie są nam obcy, jak również nadal trwa poznawanie ich historii oraz miejsc ich domniemanych i obecnych pochówków. Chcielibyśmy, żeby ich zwłoki zostały w końcu odnalezione i aby zostały pochowane w jednym miejscu i byśmy mogli ich czcić zostawiając nie tylko wirtualnie, ale również składając na ich grobach wiązanki i zapalając znicze – podkreśla Artur Zybała.

Jest to pierwsza tego typu kwesta z udziałem Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck.