Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Monitoring suszy na Mazowszu. Samorząd wojewódzki czeka na wnioski

Zdjęcie aktualności Monitoring suszy na Mazowszu. Samorząd wojewódzki czeka na wnioski

Na terenie województwa mazowieckiego ma zostać zagęszczona sieć stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Na ten cel samorząd wojewódzki przeznaczył 1,5 mln zł. Nabór wniosków właśnie ruszył.

W naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach” – ostrzega Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Stacje meteorologiczne, które mają powstać na terenie całego województwa, pomogą rolnikom nie tylko w uzyskaniu odszkodowań, ale też mogą pomóc w wyborze struktury upraw w gospodarstwie.

- Chcemy dofinansować do 80% urządzenia. Oczywiście, jeśli chodzi o późniejsze utrzymanie, to liczmy na to, że będą one utrzymywane przez powiaty - wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego – Ważna rzeczą jest to, żeby te wszystkie urządzenia spełniały wymogi IUNG`u (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa), bo pamiętajmy o tym, że te urządzenia mają być wpięte do już istniejących. Jest ich 6 a chcemy, żeby było ich jeszcze dodatkowo na Mazowszu 31, tak żeby w każdym powiecie się ono znajdowało – dodaje Orzełowska.

System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Dzięki realizacji programu w każdym powiecie zamontowana może zostać jedna stacja meteorologiczna, która docelowo zasili danymi krajowy system. Tego typu urządzenia umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów. W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020” powiaty mogą liczyć na wsparcie w zakupie i montażu stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych. W sumie na ten cel w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 1,5 mln zł. Wnioski można składać do 24 czerwca.

 

(za Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)