Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Nie ma znaczenia kto rządzi, ważna jest jakość wniosków..." - Maciej Wąsik o Funduszu Inwestycji Lokalnych

Zdjęcie aktualności

 

W sobotnie przedpołudnie płońskie biuro Prawa i Sprawiedliwości zorganizowało specjalną konferencję prasową poświęconą Funduszowi Inwestycji Lokalnych. W powiecie płońskim rządowe wsparcie trafi do starostwa na budowę Centrum Aktywności i Usług Społecznych oraz do samorządu Czerwińska nad Wisłą, które przeznaczy środki na remont i rozbudowę Szkoły Podstawowej w Chociszewie.

„Fundusz Inwestycji Lokalnych to wsparcie lokalnych samorządów, które znacznie ucierpiały w czasie pandemii” – podkreślał minister Maciej Wąsik.

- Widzimy spadki dochodów samorządów wynikające z różnych okoliczności związanych z pandemią. Chcemy je uzupełnić pod jednym warunkiem – że te pieniądze pójdą na inwestycje. Inwestycje, które poprawią infrastrukturę lokalną, podwyższą jakość życia w regionie, ale także napędzą koniunkturę, zbudują miejsca pracy lub obronią te, które są – wyjaśniał Maciej Wąsik.

Rządowe wsparcie trafi m.in. do płońskiego starostwa, które planuje utworzenie Centrum Aktywności i Usług Społecznych skupiające w jednym miejscu wszystkie powiatowe instytucje pomocowe. „Bardzo się cieszymy z pozyskanych środków” – zaznaczał wicestarosta Krzysztof Wrzesiński.

- Ogromnie cieszymy się z tych 5 mln zł. Środki przeznaczamy na powstanie Centrum Aktywności i Usług Społecznych w Płońsku, a więc placówki, która w XXI wieku powinna już dawno istnieć. Budynek po byłej strażnicy przy ul. Rutkowskiego chcemy przebudować, rozbudować i zlokalizować tam wszystkie instytucje, które są teraz rozsiane po całym mieście, a także dołożyć poradnictwo obywatelskie – informował Krzysztof Wrzesiński.

Obecna pula rozdysponowanych środków wywołała jednak sporo kontrowersji wśród części samorządów lokalnych wliczając w to ciechanowski ratusz. Stronie rządowej zarzuca się przydzielanie wsparcia z „partyjnego klucza”.

- Już wstępna analiza podziału publicznych pieniędzy wskazuje, że mieliśmy do czynienia z przyznawaniem ich według partyjnego klucza. Obecny rząd niestety nie widzi potrzeby finansowego wspierania inwestycji realizowanych w Ciechanowie, jak chociażby tak potrzebnej budowy nowego przedszkola – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ciechanowie.

Do zarzutów odniósł się Maciej Wąsik wyjaśniając, że przy przyznawaniu wsparcia liczyła się jedynie jakość wniosków, a nie opcja rządząca w danym samorządzie.

- To nie prawda i staraliśmy się to udowodnić mówiąc o tym ile pieniędzy zostało skierowanych do tych samorządów, w których rządzi opozycja. Spore wsparcie otrzymał powiat płoński, a kto w nim rządzi? Rządzi koalicja, ale starostą jest pani Wiśniewska, którą mieliśmy okazję widywać pod moim biurem w różnych okolicznościach. Nie ma znaczenia kto rządzi. Ważna jest jakość wniosków, perspektywa czy rozwój. Oczywiście są pewne priorytety np. miejscowości postPGR`owskie. Żałuję, że pan prezydent Kosiński próbuje zrobić z tego temat polityczny. Jeżeli nie podoba mu się, że w jego miejscowości będzie zbudowana kanalizacja, to nie wiem jak mu pomóc - podkreślał minister.

W konferencji wzięli udział także: radny wojewódzki Artur Czapliński, burmistrz Czerwińska nad Wisłą oraz włodarze gmin Regimin w powiecie ciechanowskim i Wyszogród w powiecie płockim.