Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nie we wszystkich płońskich parafiach odbędzie się kolęda

Zdjęcie aktualności Nie we wszystkich płońskich parafiach odbędzie się kolęda Fot. Zdjęcie ilustracyjne

 

Z uwagi na epidemię koronawirusa tegoroczna wizyta duszpasterska zwana również potocznie „kolędą” nie odbędzie się w tradycyjny sposób jak w poprzednich latach. Diecezja Płocka po konsultacjach z proboszczami i wikariuszami przygotowała pięć punktów, które są alternatywą dla duchownych w sprawie ewentualnej wizyty w domach parafian. Pośród propozycji są m. in. przełożenie kolędy na czas wiosenny, odwiedziny tylko konkretnych rodzin, które wyrażą taką wolę, listy kolędowe lub wspólne wieczory kolędowe w poszczególnych parafiach a także kolędowanie w miejscach przestrzeni publicznej np. na osiedlach czy przy figurkach lub kapliczkach.

Jeszcze przed wprowadzeniem kwarantanny narodowej zapytaliśmy jak sytuacja będzie wyglądała w Płońsku. W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego do wizyt duszpasterskich nie dojdzie.

- Decyzja zapadła po konsultacjach z parafialną radą gospodarczą i radą duszpasterską. Większość opowiedziała się, żeby najbliższą kolęda odbyła się w innej formie niż dotychczasowa. Są obawy zakażenia, dlatego będziemy zapraszali do kościoła mieszkańców poszczególnych bloków, ulic i wiosek w dni powszednie na Mszę św. o godz. 19:00 a w sobotę o godz. 10:00. Każdy otrzyma też specjalny folder z modlitwą, który będzie mógł odczytać w domu. Mieszkania zostaną przez domowników poświęcone wodą święconą pobraną z kościoła. W sytuacjach wyjątkowych udamy się do domów parafian – powiedział ks. Zbigniew Sajewski, proboszcz par. pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W par. św. Ojca Pio będzie inaczej a decyzja oficjalnie ma zostać ogłoszona w najbliższą niedzielę.

- W najbliższą niedzielę podzielę się z parafianami sytuacją dotyczącą aktualnego stanu naszej wizyty duszpasterskiej i prognozowanymi rozwiązaniami sytuacji w jakiej wszyscy jesteśmy. Niewątpliwie kolęda w naszym przypadku się odbędzie. Rozpoczniemy ją w styczniu. Będziemy chodzili od domu do domu błogosławiąc je z zewnątrz. Będziemy również przekazywać oświadczenie woli. Jeśli taką wolę parafianie wyrażą, wejdziemy do domu, odmówimy modlitwę błogosławieństwa i poświęcimy wnętrze - dodaje ks. Tomasz Markowicz, proboszcz par. pw. św. Ojca Pio w Płońsku.

Z najstarszej płońskiej par. pw. św. Michała Archanioła na razie odpowiedzi nie uzyskaliśmy.