Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Pozwolenie na budwę zalewu to najważniejszy cel na ten rok - mówi wójt gminy Raciąż

Zdjęcie aktualności Pozwolenie na budwę zalewu to najważniejszy cel na ten rok - mówi wójt gminy Raciąż

 

Tegoroczne wydatki inwestycyjne Gminy Raciąż to kwota 6,8 mln zł. Wśród inwestycji na 2021 rok znalazły się m.in. budowa zbiornika retencyjnego "Kraszewo", a także rozbudowa i przebudowa dróg gminnych. 

W tym roku gmina Raciąż planuje przede wszystkim wykup gruntów pod budowę zalewu „Kraszewo”, a w przyszłym roku pozyskanie dofinansowania.

- Będziemy w tym roku występować o pozwolenie do wojewody mazowieckiego na budowę zalewu. Niestety z programu "Life" dostaliśmy odmowę ze względu na koszty. Zaprosili nas do następnego naboru, gdzie będzie większa pula pieniędzy i wtedy, żeby złożyć wniosek z nowego programowania. Najbardziej się nastawiamy na uzyskanie pozwolenia na budowę - powiedział w rozmowie z Radiem Płońsk, wójt gminy Raciąż, Zbigniew Sadowski.

W planach jest również rozbudowa dróg gminnych w Kraśniewie, Kruszenicy, Nowym Gralewie, Kraszewie Falkach, a także przebudowa drogi Łempinek – Niesiołowo. 

- Pierwszy przetag, do którego się przygotowywujemy będzie na łączną długość około 7 km. Planujemy w tym roku przekroczenie limitu 10 km asfaltu i mam nadzieję, że się uda - mówi Zbigniew Sadowski.

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła znacząco na stan budżetu w gminie Raciąż. 

- Jako gmina wiejska nie odczuliśmy bardzo tej pandemii. Budżet nam się spiął. Jakieś tam oszczędności na pewno nam się pojawią, także będzie z czego robić inwestycje. Wyszło to z tego, że było mniej imprez kulturalnych, wyjazdów, a nie mamy basenów, teatrów, kin, nie mamy takiej infrastruktury, która nie przynosiła dochodów, tak jak w miastach, a koszty generowała, dlatego budżet na tym nie ucierpiał - wyjaśnia wójt. 

Gmina Raciąż planuje również w ramach inwestycji przeznaczyć 208 tysięcy złotych dotacji na przebudowę drogi powiatowej Baboszewo - Bożewo - Szapsk oraz 20 tysięcy złotych dotacji na zakup samochodu dla Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku.