Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Uważajmy przy odpalaniu fajerwerków i petard!

Zdjęcie aktualności Uważajmy przy odpalaniu fajerwerków i petard! Fot. zdjęcie podglądowe

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Zanim jednak odpalimy fajerwerki i petardy warto przypomnieć sobie zasady obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi, ponieważ co roku przez nieodpowiednie ich użytkowanie dochodzi do wielu wypadków, takich jak zranienie, poparzenie, pożar, a nawet wypadków śmiertelnych. 

Pamiętajmy, że fajerwerki to materiały wybuchowe, więc muszą być stosowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją obsługi.

- Pamiętajmy o tym, żeby kupować fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców. Stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków, przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych, pęknięć, przerwań, wgnieceń, czy też wybrzuszeń, czy wszystkie elementy składowe są dobrze dopasowane i nie przemieszczają się, oraz należy sprawdzić czy jest podana nazwa producenta wraz z danymi adresowymi - radzi podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, oficer prasowy KPP w Płońsku.

Podczas używania materiałów pirotechnicznych pamiętajmy o tym, że są to materiały wybuchowe, więc wolno je odpalać jedynie osobom dorosłym. Należy czytać instrukcję, przestrzegać zaleceń producenta, oraz zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda może doprowadzić do poważnego poparzenia rąk i twarzy, ale także do uszkodzeń ciała, np. utraty wzroku, palców lub całej ręki. Jeżeli już dojdzie do wypadku należy bezzwłocznie wezwać służby ratunkowe. Petardy i fajerwerki należy odpalać jedynie w otwartej przestrzeni, zachowując odpowiednią odległość od innych osób.

Pamiętajmy o tych zaleceniach, zachowując ostrożność, rozwagę i rozsądek podczas świętowania.