Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Wojewoda na konferencji o sytuacji epidemicznej na Mazowszu

Zdjęcie aktualności Wojewoda na konferencji o sytuacji epidemicznej na Mazowszu screen, wideokoferencja wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł

Wczoraj, 26 listopada podczas wideokonferencji prasowej Wojewoda Mazowiecki przedstawił sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. Przekazał również stan prac związanych z powstaniem szpitali tymczasowych.

 

Choć dobowa liczba zakażeń na Mazowszu spadła (około 1700 w ciągu ostatniej doby), wciąż musimy się liczyć ze zwiększonym zapotrzebowaniem na łóżka covidowe i sprzęt respiratorowy.

- Z całą pewnością musimy być nadal bardzo sprężeni i gotowi do tego, żeby wychodzić naprzeciw, które z tego wynikają, bo te 1785 osób zakażonych, to za kilka dni określona liczba chorych również  wymagających hospitalizacji i wreszcie za jeszcze kilka dni określona liczba osób, które będa wymagały intensywaniejszego zaopiekowania, w tym także respiratoterapii - mówił podczas konferencji Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Szpitale są na to dobrze przygotowane. W obecnej chwili zajętych jest 3 tysiące z 5 tysięcy dostępnych łóżek dla pacjentów z Covid-19. Szpitale tymczasowe powstają zgodnie z ustalonym planem. Będzie ich na Mazowszu siedem.

- W wyniku realizacji decyzji wojewody mazowieckiego na terenie Mazowsza mamy ponad 5 000 łóżek szpitalnych dedykowanych pacjentom z koronawirusem, 3 000 spośród tych miejsc to miejsca zajęte, czyli mamy pewną rezerwę, ale jednocześnie realizujemy również  projekt organizacji szpitali tymczasowych. Na terenie Mazowsza w tej chwili powstaje  aż 7 takich szpitali tymczasowych o pojemności od 100 do kilkuset łóżek. W ciągu najbliższych kilkunastu tygodni wszystkie one będą gotowe do tego, aby jeśli będzie taka konieczność, przyjąć pacjentów  - zapewniał podczas konferencji Konstanty Radziwiłł.

Szpitale tymczasowe powstają w Płocku, Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu i Warszawie. Wkrótce do mazowieckich szpitali ma trafić niezbędny sprzęt, w tym respiratory.