Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Zemsta Stalina" ponowne atakuje. Jak zachować się w przypadku poparzenia?

Zdjęcie aktualności fot. archiwum

„Zemsta Stalina”, bo takim mianem często określa się barszcz Sosnowskiego, znów zaczyna pojawiać się w naszym regionie. Toksyczna roślina, sprowadzona jako wysokoenergetyczna roślina pastewna może powodować poważne oparzenia i problemy zdrowotne.

Walka z barszczem Sosnowskiego bywa niezwykle trudna. Chwast z łatwością i w bardzo szybkim tempie opanowuje coraz to większe obszary, powodując tym samym degradację środowiska. Barszcz Sosnowskiego wykazuje duże zdolności regeneracyjne i może kiełkować nawet przez kilka lat. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne.

- Bardzo niebezpieczny w barszczu Sosnowskiego jest jego sok oraz wydzielina włosków gruczołowych tej rośliny, która może w słoneczny dzień unosić się nad nią, więc nawet samo przybywanie w pobliżu krzaków z barszczem Sosnowskiego może powodować bardzo poważne uszkodzenia skóry - wyjaśnia dr n. med. Piotr Gryglas, koordynator oddziału wewnętrznego płońskiego szpitala powiatowego – Zarówno ten sok, jeżeli sok dostanie się na skórę, jak i wydzielina włosków gruczołowych powodują fotoreakcję z promieniami słonecznymi wywołującą bardzo poważne poparzenia, nawet II i III stopnia – dodaje lekarz.

Zmiany na skórze mogą być nadwrażliwe na światło nawet jeszcze kilka lat, co oznacza, że trzeba je zakrywać przed promieniami słonecznymi. Okres dojrzewania nasion barszczu Sosnowskiego przypada przeważnie na drugą połowę lipca, ale w momencie zauważenia należy jak najszybciej się jej pozbyć, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się. Miejsca zauważenia rośliny można zgłaszać także np. do Straży Miejskiej.

- Bardzo ważnym postępowaniem w przypadku kontaktu z rośliną jest szybkie umycie wodą z mydłem skóry, która miała kontakt z oparami barszczu Sosnowskiego – wyjaśnia Piotr Gryglas – Następnie należy przez najbliższe 48 godzin unikać jakiegokolwiek kontaktu z promieniami słonecznymi. Warto o tym pamiętać, że nie można rejonów skóry narażać na światło słoneczne, ponieważ roślina ta wywołuje fotoreakcję w skórze powodując jej poważne poparzenia – dodaje Gryglas.

Aby skutecznie ochronić skórę przed toksycznym działaniem barszczu Sosnowskiego, należy ubrać się w szczelny strój, z syntetycznego materiału. Ubrania z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy len, wchłaniają bowiem sok rośliny.