sobota, 18 maja 2024 13:45
Reklama

Mieszkanie pod wynajem w Warszawie: gdzie i jaką nieruchomość najlepiej kupić?

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem w Warszawie i na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości? Przedstawiamy krótki poradnik!
Mieszkanie pod wynajem w Warszawie: gdzie i jaką nieruchomość najlepiej kupić?

Zakup nieruchomości pod wynajem to dobry sposób na ulokowanie oszczędności oraz świetna inwestycja na przyszłość. Zwłaszcza w mieście, w którym ceny nieruchomości systematycznie rosną, a równocześnie nie brakuje potencjalnych najemców. Jakie mieszkanie pod wynajem najlepiej kupić?

Jakie mieszkanie pod wynajem? Określ grupę docelową!

Jak każda inwestycja zakup mieszkania pod wynajem powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Zanim więc wydasz pieniądze lub zaciągniesz zobowiązanie w banku, zastanów się komu, chcesz wynajmować nieruchomość. Każda grupa docelowa, a tych w Warszawie nie brakuje, ma nieco inne oczekiwania i preferencje, które wpływają na wybór lokalizacji lub metrażu nieruchomości. Z pomocą przychodzą także statystyki, z których jasno wynika, że największą popularnością cieszą się ogłoszenia dotyczące kawalerek na wynajem Gethome Warszawa oraz oferty niewielkich mieszkań 2-pokojowych. 

Kto i jak wynajmuje mieszkania w Warszawie?

Dwie największe, a co za tym idzie, najważniejsze grupy wśród osób poszukujących mieszkań na wynajem w Warszawie to pracownicy fizyczni i studenci. Ich wymagania zazwyczaj nie są bardzo wysokie. Ważna jest przede wszystkim cena, a w drugiej kolejności lokalizacja mieszkania. Inaczej wybierają single, w tym młodzi pracownicy korporacji lub obcokrajowcy. Jest to grupa, która często wybiera kawalerki lub mieszkania dwupokojowe. Wśród nich znajdują się również osoby, dla których istotny jest wyższy standard wykończenia lub prestiżowe otoczenie mieszkania. Rodziny z dziećmi przeglądając ogłoszenia mieszkań na wynajem, zwracają uwagę na większą ilość pokoi. To także grupa, która chętnie wynajmuje w dzielnicach mieszkalnych, poza centrum, ale z dobrą infrastrukturą (również edukacyjna) i komunikacją. 

Na jakie kryteria zwracają uwagę wynajmujący?

W zależności od tego kim jest Twój potencjalny najemca, może zwracać uwagę na takie kwestie jak:

czynsz i opłaty administracyjne – najemcy często szukają oszczędności, zwracają więc uwagę na cenę czynszu oraz opłat administracyjnych lub mediów. Warto podać informację o wszystkich opłatach już na etapie ogłoszenia, aby oszczędzić czas i nietrafione zapytania. 

lokalizacja – każdy wynajmujący chce, aby jego mieszkanie było położone w atrakcyjnej lokalizacji, która ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Dla studentów będzie to bliskość uczelni. Pracownicy zwrócą uwagę na dojazd do miejsca pracy. Rodziny z dziećmi zwrócą uwagę na bliskość szkół i placów zabaw.

wielkość mieszkania – według ekspertów i danych rynkowych najchętniej wynajmowane są mieszkania o małym metrażu ok. 30-35 mkw. Na drugim miejscu znajdują się średniej wielkości mieszkania 2-pokojowe o wielkości około 35 mkw.

standard wykończenia i wyposażenia – najemcy zwracają także uwagę na standard i estetykę wykończenia. Nowoczesny, dopracowany wystrój czy prestiżowy charakter osiedla mogą przyciągnąć najemców, którzy w stanie zapłacić więcej za komfort mieszkania. 

piętro – przyszli lokatorzy często poszukują mieszkań na wyższych piętrach, które zapewniają lepszy dostęp do światła słonecznego i ciekawy widok. Wyjątek stanowią budynku bez windy lub mieszkania z ogrodem. Wówczas większym zainteresowaniem cieszą się lokale na parterze.

bliskość terenów zielonych – choć nie jest to najważniejsze kryterium, coraz więcej osób zwraca także uwagę na dostęp do terenów zielonych lub przestrzeni rekreacyjnych. Możliwość wyciszenia się po pracy lub miejsca, w których można uprawiać sport, znacząco wpływają na komfort życia i poziom zadowolenia z miejsca zamieszkania. Być może Twoi lokatorzy zostaną w Twoim mieszkaniu na dłużej, a ty dzięki temu unikniesz kłopotliwej rotacji? Warto to przemyśleć!

W jakiej dzielnicy Warszawy kupić mieszkanie pod wynajem?

W opracowaniach dotyczących stołecznego rynku nieruchomości powtarza się kilka dzielnic, które uchodzą za najatrakcyjniejsze. Wśród nich wymieniane są Śródmieście, Wola, Mokotów, Ursynów, Praga Południe, Ochota i Bemowo. Jeśli Twoją grupą docelową są studenci, wybierz nieruchomość w sąsiedztwie największych uczelni. Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska mieszczą się w Śródmieściu, Akademia Wychowania Fizycznego na Bielanach, Warszawski Uniwersytet Medyczny na Ochocie, a Szkoła Główna Handlowa na Mokotowie. Wszystkie te dzielnice będą więc dobrym wyborem. 

Wolisz podpisać umowę z osobami pracującymi? Wybierz dzielnice, w których znajdują się centra biurowe lub duże zakłady pracy. Największe skupisko firm znajduje się w ścisłym centrum, blisko Galerii Mokotów i na Woli. Nowe firmy powstają także w okolicach Alei Jerozolimskich. Dobrym wyborem będzie więc Śródmieście, Mokotów czy Ochota i Włochy. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź, ile kosztuje wynajem mieszkania w danej części Warszawy. Pozwoli Ci to ocenić, na jaki czynsz będziesz mógł się umówić z nowymi lokatorami i jaka będzie stopa wzrostu z kupionej nieruchomości, biorąc pod uwagę jej cenę. Obie informacje uzyskasz, przeglądając oferty portalu Gethome.

 

[materiał sponsorowany]


Podziel się
Oceń

SŁUCHAJ NAS ONLINE!
Reklama
Reklama
Reklama