Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

100 tys. na renowację ołtarza w sarbiewskiej świątyni

Zdjęcie aktualności 100 tys. na renowację ołtarza w sarbiewskiej świątyni

Równo 100 tys. zł otrzyma parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie, w gminie Baboszewo, na III etap prac konserwatorskich i restauratorskich ołtarza głównego znajdującego się w tamtejszym kościele.

Neobarokowy ołtarz datowany jest na początek ubiegłego stulecia, ale znajdują się na nim późnobarokowe fragmenty i rzeźby z połowy XVIII wieku - świętych Stanisława i Mikołaja po bokach oraz aniołków na odcinkach gzymsu. Konserkracji ołtarza głównego dokonał bł. abp. Antoni Julian Nowowiejski dokładnie 11 lipca 1919 roku. Prace potrwają do przyszłego roku i pochłoną w sumie 300 tys. zł, o czym mówił nam proboszcz sarbiewskiej parafii, ks. Janusz Ziarko.

- To jest renowacja całego ołtarza głównego w kościele. To już jest trzeci z czterech etapów. Prace dotyczą wszystkiego – samego ołtarza, drewna, czy obrazów, które tam są. Część już została zrobiona, a w tym roku jest część nazwijmy to „od dołu”, do poziomu blatu, na którym stoi tabernakulum. Zostanie jeszcze kolejny etap, który planowany jest na przyszły rok i to będzie zakończenie renowacji ołtarza głównego – wyjaśnia proboszcz.

Parafia Sarbiewo powstała prawdopodobnie już w XIII wieku, natomiast pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z roku 1411. W powiecie płońskim, oprócz wspólnoty z gminy Baboszewo, dotację w wysokości ponad 585 tys. zł otrzymała także parafia pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą.