Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

13 projektów z naszego regionu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Rusza głosowanie

Zdjęcie aktualności 13 projektów z naszego regionu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Rusza głosowanie

 

Już 8 czerwca rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. To mieszkańcy regionu ciechanowskiego zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane. „Otwórz się na teatr”, instalacja holograficzna, budowa chodnika, ciechanowska szkoła rodzenia i ciechanowska wioska kobiet czy festiwal twórczych inspiracji to tylko część z 13 propozycji zgłoszonych w regionie ciechanowskim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 30 czerwca.

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 13 z regionu ciechanowskiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że budżet obywatelski to wyjątkowe narzędzie, w którym zarówno inicjatywę, jak i decyzję oddajemy w ręce mieszkańców.

 – Mazowszanie najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują o tym, które z nich będą realizowane. W tym roku mieszkańcy regionu ciechanowskiego zgłosili aż 26 projektów. 13 z ich przeszło pozytywnie ocenę i to właśnie z nich będą mogli Państwo już od 8 czerwca wybierać te, które w Ciechanowie, Gołotczyźnie, Mławie czy innych zakątkach regionu będą realizowane. Zachęcam do głosowania i decydowania. Teraz wszystko jest już w Państwa rękach – dodaje.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?
To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl od 8 do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

wyjaśnia i zachęca do głosowania Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego

13 projektów z regionu ciechanowskiego


W regionie ciechanowskim pozytywną ocenę otrzymało 13 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 3,2 mln zł. Konrad Wojnarowski, radny województwa, przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, zachęca do głosowania na najlepsze i najciekawsze z nich.

 – To państwa głosy zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane w naszym regionie. Wybór jest duży. Zgłoszono zarówno projekty kulturalne np. „Otwórz się na teatr” czy instalacja holograficzna, ale też edukacyjne w tym „Laboratorium szalonego naukowca”. Tradycyjnie są projekty drogowe – budowa chodników, radarowych wyświetlaczy prędkości, ale też inicjatywy związane ze zdrowiem mieszkańców, czyli zakup karetki czy szkoła rodzenia. Zachęcam do głosowania i decydowania o rozwoju naszego regionu – dodaje.

Od 8 do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

Otwórz się na teatr ( 200 000 zł),
„Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu ciechanowskiego (150 000 zł),
Promowanie idei ekonomii społecznej w Żurominie (65 000 zł),
Zwolnij przy szkole - budowa radarowych wyświetlaczy prędkości (250 000 zł),
Przyjazne otoczenie Medycznej Szkoły Policealnej w Ciechanowie wraz z wymianą ogrodzenia i zagospodarowaniem terenu wokół budynku (326 440 zł),
Modernizacja kortu tenisowego na terenie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku (210 000 zł),
Instalacja holograficzna w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie koło Ciechanowa (25 000 zł),
Laboratorium Szalonego Naukowca - warsztaty eksperymentalne dla dzieci z terenów wiejskich (35 600 zł),
Budowa chodnika w Al. Piłsudskiego w Mławie (droga wojewódzka 544) (675 000 zł),
Zakup ambulansu ratunkowego oraz samochodów osobowych dla Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (896 000 zł)

mówiła Małgorzata Turowska z ciechanowskiego szpitala.

Rozwój zawodowej pieczy zastępczej na terenie podregionu ciechanowskiego (180 000 zł),
Ciechanowska szkoła rodzenia oraz Ciechanowska wioska kobiet (48 000 zł),
Festiwal twórczych inspiracji „Matronki 2023” (180 800 zł).


47 projektów ogólnowojewódzkich
Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród projektów, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, mobilne VR studio, etno plac zabaw przy skansenie w Sierpcu.

Jak zauważa Sara Michalska, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.).

 – Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy.

Ciechanowskie projekty w I edycji BOM
W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji aż pięć projektów z podregionu ciechanowskiego:

Interaktywna biblioteka,
Modernizacja infrastruktury zewnętrznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – budowa miejsc postojowych,
„BEZPIECZNE ZEBRY", czyli doświetlenie przejść dla pieszych na DW615 i DW617 na terenie Ciechanowa,
Doświetlone i aktywne przejścia dla pieszych w Ciechanowie,
Budowa zatoczek autobusowych w miejscowości Gładczyn w ciągu drogi W618.
Ciechanowskie projekty w II edycji BOM


W ubiegłym roku Mazowszanie do realizacji wybrali siedem ciechanowskich projektów:

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Województwa Mazowieckiego poprzez rozbudowę infrastruktury pieszej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 571;
Pniewo droga wojewódzka nr 618 – przebudowa parkingu oraz poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych;
Społeczeństwo poznaje i doskonali przepisy ruchu drogowego z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem, symulatora dachowania i symulatora zderzenia, dzięki temu dba o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców Województwa Mazowieckiego i Polski;
Modernizacja infrastruktury zewnętrznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – budowa siłowni plenerowej;
Laboratorium Szalonego Naukowca - warsztaty eksperymentalne dla dzieci z terenów wiejskich;
„Pamiętaj o bohaterach-Mława”;
„Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu ciechanowskiego.
Część projektów została już zrealizowana. Pozostałe są w trakcie realizacji. Jednym ze zrealizowanych projektów budowa miejsc postojowych przed Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Ciechanowie.

 – Nowe miejsca parkingowe, rozwiązały problem z parkowaniem samochodów naszych pacjentów i ich rodzin. Ułatwiły tym samym, dostęp do naszych usług medycznych. Nowa infrastruktura zwiększyła również liczbę dostosowanych i oznakowanych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Wpłynęła również korzystnie na wygląd przyszpitalnego terenu. Cieszę się, że beneficjentami projektu BOM są nasi pacjenci – mieszkańcy Północnego Mazowsza – podkreśla Andrzej Juliusz Kamasa, dyrektor ciechanowskiego szpitala.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 11 lipca br.