Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Płońsku

Zdjęcie aktualności 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Płońsku

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęła bez oficjalnych obchodów, za to w cieniu pandemii koronawirusa, która uniemożliwia organizację świętowania w dużym gronie.

Przedstawiciele samorządów lokalnych złożyli jednak kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w parku u zbiegu ulic Płockiej i Wolności w Płońsku. O rocznicy innej niż wszystkie pisze na swoim profilu starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska.

- W ciszy, bez mszy, przemówień i orkiestry, za to przy akompaniamencie majowego, jakże potrzebnego deszczu, obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inaczej, bardziej refleksyjnie chyba. Nic nie jest dane raz na zawsze, ani zdrowie, ani wolność, ani niepodległość – czytamy na profilu starosty.

Oprócz przedstawicieli starostwa kwiaty złożyli także reprezentanci samorządów gminnych i miejskich m.in. wójtowie gmin Załuski, Płońsk oraz Dzierzążnia, a także płońscy radni miejscy z burmistrzem Andrzej Pietrasikiem na czele.

„Święto ma taką samą wartość gdy świętują je tłumy płońszczan, jak i wtedy kiedy symbolicznie reprezentuje mieszkańców pod pomnikiem” – mówił burmistrz.

- Przez wiele lat konstytucja była ważnym symbolem dążeń do wolności a później elementem budowania wolności narodowej i wolności osobistych. Tak jest i teraz. Konstytucja była, jest i będzie najważniejszym dokumentem i podwaliną budowy demokracji Polski – zaznacza Andrzej Pietrasik.

Konstytucja 3 Maja wprowadziła poważne zmiany w zakresie organizacji władzy: zniesiono odrębne instytucje centralne w Litwie i w Koronie, organem władzy ustawodawczej był sejm, a także zniesiono liberum veto. Zgodnie z zapisami konstytucji najwyższym organem władzy wykonawczej była Straż Praw. Zlikwidowano także wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu.