Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Zdjęcie aktualności 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

 

Przed nami kolejna edycja BOM-u. Władze regionu oddają w ręce mieszkańców aż 25 mln zł. – Jestem przekonany, że i tym razem Mazowszanie wykażą się pomysłowością i zawalczą o swoje projekty, do czego gorąco zachęcam – podkreśla marszałek Adam Struzik. Nabór rusza 21 listopada.

Od muralu do siłowni plenerowej
Co roku Mazowszanie zgłaszają setki pomysłów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Najlepsze są realizowane. Wsparcie z poprzednich edycji BOM-u pozwoliło m.in. na zrealizowanie cyklu warsztatów chemicznych pod nazwą Laboratorium Szalonego Naukowca w powiecie pułtuskim, czy stworzenie patriotycznego muralu w Mławie. Z kolei przy szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie lada moment zostanie otwarta siłownia plenerowa.

Przypominamy, że w ostatniej edycji BOM wśród wybranych do realizacji inwestycji znalazły się m.in.: budowa chodnika w Mławie, radarowych wyświetlaczy prędkości, a także zakup ambulansów dla szpitala wojewódzkiego w Ciechanowie czy modernizacja kortu tenisowego przy ośrodku dla chorych na SM w Dąbku.

Zdecyduj, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa
Budżet Obywatelski Mazowsza to część budżetu województwa mazowieckiego, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy. W puli jest 25 mln zł. Zgłaszając projekt, Mazowszanie mają realną szansę zrealizować własne pomysły.

Jak podkreśla Konrad Wojnarowski, radny województwa mazowieckiego Budżet Obywatelski Mazowsza to swego rodzaju wkład każdego mieszkańca w rozwój województwa. – Warto porozmawiać ze znajomymi, rodziną czy sąsiadami i wspólnie stworzyć projekt, z którym będziemy się utożsamiać i który będzie odpowiedzią na potrzeby naszego środowiska czy okolicy – dodaje radny.

Na co można zdobyć pieniądze?
W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Co jednak istotne budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek.

Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

Od pomysłu do projektu w 4 krokach
Kluczowy jest pomysł. I to jest pierwszy krok na ścieżce do sięgnięcia po środki z budżetu Mazowsza. Na projekt inwestycyjny można zdobyć nawet do 1 mln zł, a na nieinwestycyjny do 200 tys. zł

Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł naszemu projektowi, a później dodać skrócony opis projektu, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.

Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

Na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa od 21 listopada 2022 r. aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na www.bom.mazovia.pl