Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"40 lat płockiej Solidarności" w kościele parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku

Zdjęcie aktualności

 

W kościele parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku dostępna jest już wystawa poświęcona 40-leciu istnienia „Solidarności” regionu płockiego.

 

Tworzy ją 16 plansz zawierających zdjęcia, opisy, relacje i komentarze dotyczące minionych wydarzeń z głównym naciskiem na początki funkcjonowania oraz okres stanu wojennego.

 

- Chcemy przybliżyć działalność, szczególnie młodzieży, żeby historii nie pisały nam inne narody, żeby to nie zostało zapomniane, bo czas sprzed 40 lat jest bardzo gorącym okresem. Region płocki, do którego należy oddział w Płońsku, przygotował wystawę na 16 planszach. Przy pomocy zdjęć, opisów, relacji przedstawił tę historię - wyjaśnia Zygmunt Aleksandrowicz z płońskiego oddziału NSZZ „Solidarność”.

 

Działalność „naszej” komórki również została odnotowana, choć początkowo należała ona do regionu Mazowsze a nie do Płocka.

 

- Na starcie byliśmy w regionie Mazowsze i dopiero później, w wyniku przetasowań, znaleźliśmy się w płockim. Wyścigi kolarskie, które od kilku lat są w Płońsku organizowane są zaznaczone. Jest to akcent na rzecz współpracy i demokracji. Znajduje się to na tych planszach - dodaje Zygmunt Aleksandrowicz.

 

Wprawdzie wystawa dostępna jest już do zwiedzania w płońskiej świątyni, to jednak jej oficjalne otwarcie zaplanowano na najbliższą niedzielę (11 października). Z treściami zawartymi na planszach można się zapoznać do 18 października.