Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

600-lecie Zakroczymia. Wydarzenia przez cały rok

Zdjęcie aktualności 600-lecie Zakroczymia. Wydarzenia przez cały rok

 

W 2022 roku przypada okrągły jubileusz nadania Zakroczymiowi statusu miasta, dlatego, aby uczcić tę okrągłą rocznicę, Rada Miejska w Zakroczymiu ustanowiła rok 2022 Rokiem 600-lecia nadania praw miejskich Zakroczymiowi. W ramach jubileuszu będą organizowane różne wydarzenia, zarówno przez Gminę Zakroczym jak i jej jednostki podległe - Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotekę Miejską, Szkołę Podstawową w Zakroczymiu i Wojszczycach. Radio Płońsk objęło patronat medialny nad jubileuszem.

Zakroczym jest jednym z najstarszych grodów na Mazowszu. Historia jego powstania rozpoczęła się wraz z kształtowaniem początków państwowości polskiej. W 1422 roku miało miejsce nadanie praw miejskich chełmińskich przez księcia Janusza I, które następnie zostało potwierdzone w 1488 przez księcia Bolesława IV. Nie sposób, zatem przejść obojętnie wobec przypadającej na ten rok rocznicy nadania praw miejskich Zakroczymiowi, która będzie doskonałą okazją do przypomnienia dziejów ziemi zakroczymskiej i kształtowania świadomości historycznej mieszkańców.

W harmonogramie 600-lecia zaplanowano różnorodne wydarzenia, które organizowane będą od marca do grudnia 2022 roku m.in. konkursy plastyczne i fotograficzne, wernisaże, wystawy, spotkania i spacery historyczne, wieczorki literackie, inscenizacje historyczne, turnieje sportowe, biegi oraz wiele innych ciekawych wydarzeń takich jak akcja sadzenia, na terenie całej gminy 600 drzew na 600-lecie.

Najważniejszą jednak częścią zaplanowanych na cały rok obchodów będą wrześniowe wydarzenia, które rozpoczną się 2 września br. uroczystą sesją Rady Miejskiej, po której goście i mieszkańcy zaproszeni zostaną na koncert historyczny. W dniu 4 września po uroczystej mszy świętej odprawionej w Kościele parafialnym, na zrewitalizowanym rynku w Zakroczymiu, odbędzie się inscenizacja aktu nadania Zakroczymiowi praw miejskich. Zaaranżowany zostanie również średniowieczny rynek z interaktywnymi stoiskami rzemieślniczymi i edukacyjnymi, obozem książęcym, turniejem rycerskim, scenami historycznymi z życia dworu i miasta w średniowieczu oraz historycznymi zabawami angażującymi uczestników.

Jubileusz będzie wydarzeniem regionalnym, w którym, oprócz mieszkańców okolicznych gmin, uczestniczyć będą również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy i mieszkańcy województwa mazowieckiego. Ponadto patronat honorowy nad wydarzeniami, które odbędą się w dniach 2 i 4 września objął również Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Zakroczymski Piknik Rodzinny „Zakończenie lata” odbędzie się 3 września. Wystąpią takie gwiazdy jak Andrzej Piaseczny i Dawid Kwiatkowski. Uczestników wydarzenia podczas swojego występu kabaretowego będzie bawił Marcin Daniec. Zaplanowano również różnorodne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych tj. turniej edukacyjno-zręcznościowy, zabawy kreatywne, animacje, konkursy oraz liczne stoiska usługowe i gastronomiczne.