Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Arcelin pokłonił się swoim bohaterom

Zdjęcie aktualności Arcelin pokłonił się swoim bohaterom

Uroczystości w Arcelinie zakończyły tegoroczne szerokie miejsko-gminne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zgromadzeni najpierw na Mszy św. a następnie już w miejscowości Arcelin oddali hołd bohaterom.

- To właśnie tu w sierpniu 1920 roku szarża oddziału szwoleżerów majora Jerzego Grobickiego okazała się wybawieniem dla Płońska i okolicznych miejscowości w wojnie polsko-bolszewickiej. To zwycięstwo pod Arcelinem nie tylko uchroniło Płońsk przed zajęciem przez bolszewików, ale przede wszystkim zabezpieczono tyły 5 Armii gen. Władysława Sikorskiego, która w tym czasie zmagała się z przeważającymi siłami wroga. Gdyby 5 Armia uległa „Cud nad Wisłą” byłby niemożliwy, śmiało więc można stwierdzić, że to pod Płońskiem rozstrzygały się losy późniejszej Bitwy Warszawskiej – powiedział Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk.

W trakcie uroczystości przeprowadzono symboliczną sesję trzech samorządów: gminy miejskiej Płońsk oraz wiejskich Baboszewo i Płońsk. Po jej zakończeniu złożono wieńce kwiatowe a wójtowie, burmistrz i radni odsłonili pamiątkową tablicę upamiętniającą wydarzenia sprzed wieku. Później grupa ze Szwadronu Kawalerii im. I Pułku Szwoleżerów im Józefa Piłsudskiego zaprezentowała pokaz kawaleryjski.