Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

ARiMR przyjmuje już wnioski na odszkodowania za straty spowodowane m.in. suszą

Zdjęcie aktualności ARiMR przyjmuje już wnioski na odszkodowania za straty spowodowane m.in. suszą

 

Po kolejne środki mogą zgłaszać się rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w ubiegłym roku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Ruszył już zabór wniosków, który potrwa do końca miesiąca.

 

O jakich zjawiskach mowa? Wyjaśnia Marcin Malatyński, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Płońsku.

 

 

Aby ubiegać się o pomoc wysokość szkód musi wynieść co najmniej 20% plonu, a straty w całym gospodarstwie muszą być powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej. W przypadku suszy wysokość strat była wyliczana za pośrednictwem aplikacji publicznej. Natomiast w przypadku innych klęsk starty szacowały specjalne komisje.

 

 

Dodaje Marcin Malatyński. Wysokość pomocy jest pochodną kilku czynników. W przypadku suszy zależy od powierzchni upraw, na której wystąpiły starty. Jeżeli natomiast szkody powstały w wyniku innych niekorzystnych zjawisk, wówczas stawki wsparcia zależą od wysokości poniesionych strat oraz od rodzaju upraw. Szczegóły na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w biurach powiatowych i regionalnych.