Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Artysta wszechstronny, który na swoją pasję przeznacza każdą wolną chwilę

Zdjęcie aktualności Artysta wszechstronny, który na swoją pasję przeznacza każdą wolną chwilę Fot. zbiory prywatne Wojciech Adam Witkowski

Maluje od wielu lat, głównie portrety, pejzaże, kwiaty, konie. Prowadzi zajęcia plastyczne oraz ceramiczne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych twórców. Wieloletni uczestnik kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów plastycznych. Od kilku lat, jest członkiem Grupy Plastycznej Dorosłych „IMPRESJA” działającej w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu oraz współzałożycielem grupy plastycznej ASPekt zrzeszającej absolwentów studiów podyplomowych kierunku „malarstwo i rysunek” łódzkiej ASP. Wypracował swój rozpoznawalny styl malarski, który jest połączeniem impresjonizmu, ekspresjonizmu i koloryzmu. Mowa o Adamie Wojciechu Witkowskim, artyście malarzu, pochodzącym z Sierpca.

Początki swojej twórczości rozwijał w wojsku, gdzie powstawały jego pierwsze obrazy, głównie o tematyce wojskowej. Prowadził też zajęcia plastyczne w klubie garnizonowym.

- W moim przypadku było dosyć nietypowo, dlatego, że zostałem powołany do odbycia służby wojskowej. Wcześniej oczywiście malowałem, chodziłem na zajęcia plastyczne. Trafiłem do bardzo ciężkiej jednostki wojskowej, trzeba było sobie jakoś poradzić. W związku z tym ujawniłem swoje umiejętności malarskie. Dostałem do dyspozycji pracownię plastyczną. Tam właśnie zacząłem uczyć dzieci rysunku w klubie garnizonowym. Namalowałem bardzo dużo obrazów o tematyce wojskowej i od tego się zaczęło - wyjaśnia Wojeciech Adam Witkowski.

Na malowanie poświęca każdą wolną chwilę. Maluje głównie farbami olejnymi z natury. Uprawia tzw. malarstwo sztalugowe. Jest bardzo wszechstronnym artystą, jeśli chodzi o techniki malarskie.

- Przeważnie maluję farbami olejnymi w terenie. Rozkładam swoje akcesoria malarskie i maluję przeważnie gdzieś w terenie, na łonie natury. Zdarza mi się również tworzyć obrazy w technice akrylowej. Natomiast zimą, kiedy nie mogę wyjść w plener maluję akwarelami, często używam też techniki pasteli - stwierdza artysta.

Wypracował swój rozpoznawalny styl malarski, który jest połączeniem impresjonizmu, ekspresjonizmu i koloryzmu.

- Jeśli chodzi o style malarskie to specjaliści twierdzą, że moje malarstwo to jest skrzyżowanie różnych stylów. Impresjonizm dlatego, że maluję w terenie. Ekspresjonizm dlatego, że wkładam w swoją twórczość całe swoje emocje, uczucia. I koloryzm, ponieważ opersuję plamą, kolorem - podkreśla Witkowski.

Od kilkunastu lat uczestniczy w plenerach plastycznych zarówno w kraju jak i zagranicą. W ostatnich latach można go było spotkać, m.in. na plenerze w Raciążu, Nowym Mieście, Płońsku, czy Sierpcu.

- Plenery dają przede wszystkim możliwość spotkanie się z innymi artystami, jesteśmy w nowym miejscu, dlatego są artyści plenerowi tak jak w moim przypadku, jeżdżą z pleneru na plener, i wtedy powstają najlepsze prace, są też tacy artyści, którzy wolą pracować w samotności. Ja akurat maluję dużo w terenie. Dwukrotnie uczestniczyłem w plenerze w Raciążu,  w Płońsku, w Gawłowie, także na te plenery tu na terenie powiatu płońskiego również przyjeżdżam - podkreśla.

Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, miedzy innymi w Centrum Kulturalno-Historycznym Kantor Młyński w Strzegowie, Europejskim Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, dwukrotnie w Galerii „P” w Płocku, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w Galerii im. Pawła Tencera Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, w Domu Darmstadt w Płocku, w Galerii "RAMA" Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie oraz wielu innych.

- W ostatnim czasie miałem wystawę w Muzem Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w takim obiekcie "Ratusz", gdzie do dyzpozycji miałem cały obiekt przez pół roku. Tam zaprezentowałem ponad 120 obrazów, które wystawione były w kilku salach, i w każdej z nich były prezentowane obrazy o innej tematyce, jak na przykład pejzaż zimwowy, pejzaż wsi mazowieckiej - wyjaśnia Wojciech Adam Witkowski.

Plany artystyczne na 2021 rok Wojciech Adam Witkowski ma już sprecyzowane. Będzie uczestniczył w plenerach plastycznych, a także prowadził zajęcia dla dzieci.

- W maju rozpoczynam plenerem w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Tam również mam prowadzić warsztaty plastyczne dla uczniów uzdolnionych plastycznie, na przełomie czerwca i lipca.  Dalej plener w Gołyminie pod Ciechanowem, Sierpcu, Zglinicach. Wyjazd do Gruzji na plener zorganizowany przez Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych, a po jego zakończeniu wystawa prac - opowiada artysta.

Warto wspomnieć, że Wojciech Adam Witkowski uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i poplenerowych, miedzy innymi w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, w „Lwowskiej Galerii Własna Strzecha” zlokalizowanej siedzibie Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w galerii Klubu Wojsk Lądowych w Warszawskiej Cytadeli, w Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie, w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie, w OFF Galerii Piotrkowska w Łodzi, w Galeria im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie, w Galerii „Biała ściana” Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i w wielu, wielu innych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą miedzy innymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech, Hiszpanii, Czechach.