Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Bądźmy czujni na zakupach!

Zdjęcie aktualności Bądźmy czujni na zakupach!

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas zakupów, wyjazdów i rodzinnych spotkań. W gorączce przedświątecznych przygotowań nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Pośpiech i roztargnienie w czasie zakupów oraz tłok panujący w centrach handlowych i targowiskach sprzyja kieszonkowcom.

W ostatnim czasie na terenie Płońska policjanci odnotowali kilka zgłoszeń tzw. kradzieży kieszonkowych, dlatego przypominają podstawowe zasady, jak się przed nimi uchronić.

- Płońscy policjanci w minioną niedzielę odnotowali trzy zgłoszenia dotyczące tzw. kradzieży kieszonkowych. Do wszystkich doszło w godzinach przedpołudniowych na targowisku miejskim. Ofiarą złodziei, we wszystkich przypadkach, padły kobiety. Sprawcy wykorzystali chwilową nieuwagę pań robiących zakupy i z ich torebek ukradli portfele z pieniędzmi i dokumentami - informuje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, oficer prasowy KPP w Płońsku.

Płońscy policjanci przypominają o nie traceniu czujności i byciu ostrożnym podczas robienia zakupów. Kieszonkowcy najczęściej działają w dużych skupiskach ludzi, na targowiskach czy w sklepach. Często wykorzystują nieuwagę osoby robiącej zakupy, same powodują dodatkowy, sztuczny tłok. Ich działaniu sprzyja niedbałe przechowywanie cennych rzeczy w damskich torebkach, a także trzymanie portfeli i telefonów w tylnej kieszeni spodni.

Policja przypomina:
Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

W sytuacji zagrożenia - usiłowania kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Bez względu na fakt, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję - dzwoń 997 lub 112.