Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Bazarek umiejętności - Miasto i Gmina Raciąż - uczymy się od siebie" - projekt łączący pokolenia

Zdjęcie aktualności zbiory RSTKiDN

W lipcu raciąskie Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło realizację projektu " Bazarek umiejętności - Miasto i Gmina Raciąż" - uczymy się od siebie". W ramach projektu odbywają się warsztaty, konkursy, spotkania. Projekt ma na celu integrację pokoleń i wymianę doświadczeń. 

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, poprzez tworzenie dla różnych grup społecznych ciekawych zajęć, warsztatów. Celem projektu jest integracja pokoleń, integracja pomiędzy miastem, a wsią, integracja pomiędzy poszczególnymi kołami KGW, Stowarzyszeniami, związkami emerytów i rencistów, stworzenie lokalnej tożsamości i kultywowanie jej, wymiana doświadczeń. 

W ramach projektu od 8 lipca do 15 listopada raz w miesiącu odbywać się będą cykle spotkań "Tworzę i Poznaję" w formie pikniku, spotkania "Opowieści mojej babci" (będą to dawne opowieści rodzinne, przekazywane przez pokolenia w danym regionie, wsi, rodzinie, poparte zdjęciami (fotografie z dawnych lat, zdjęcia aktualne miejsc historycznych). Dodatkowo będą prowadzone warsztaty zarówno przez członków RSTKiDN, jak i przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie (krosno) oraz Koło w Łowiczu. 

Członkowie kół i stowarzyszeń będą prowadzić warsztaty rękodzielnicze (szydełko, haft, rękodzieło artystyczne) i kulinarne, co najbardziej będzie widoczne w ramach działania "Bazarek umiejętności". Wymianą umiejętności będą dzielić się między sobą KGW Koziebrody, KGW Szapsk, KGW Koziebrody, KGW Kodłutowo, KGW Kraszewo, KGW Kaczorowy, Klub Seniora w Koziebrodach, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w Raciążu, Nauczycielski Klub Seniora w Raciążu, Klub Seniora w Raciążu, Klub Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciążu. Członkowie RSTKiDN poprowadzą warsztaty z haftu łowickiego, wycinanek, tkania, szydełkowania, haftu i rękodzieła artystycznego. 

Dodatkowo w ramach projektu zaplanowano wyjazd studyjny do Łowicza, na którym uczestnicy projektu będą mogli nabyć umiejętności tkania na krośnie, haftu, wycinanek łowickich, przędzenia wełny owczej na kołowrotku. 

Do tej pory zorganizowano spotkania organizacyjne z partnerami projektu, a także odbyły się warsztaty tkania na krośnie takackim, które poprowadziła Lucyna Kędzierska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Podczas Jarmarku Raciąskiego we wrześniu panie ze Stowarzyszenia RSTKiDN zaprezentują kunszt tkania na krośnie, ponadto każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Projekt jest realizowany w ramach Konkursu Inicjatyw Lokalnych pt. "Laboratorium Edukacji Lokalnej" zorganizowanej przez LGD Przyjazne Mazowsze w ramach programu FIO na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 5 tys. złotych. 

Partnerzy projektu: MCKSiR w Raciążu, Miasto Raciąż, Gmina Raciąż, Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Raciąż (5-6 kół) i Stowarzyszenia działające na terenie gminy i miasta Raciąż.