Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje już po płońskim hufcu ZHP

Zdjęcie aktualności Betlejemskie Światło Pokoju wędruje już po płońskim hufcu ZHP

 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linzu, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych, a od blisko 30 lat wędruje także po całej Polsce. W minioną niedzielę zawitało do płockiej katedry, gdzie zostało przekazane delegacjom mazowieckich hufców.

 

Hasło tegorocznej akcji „Światło służby” zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują.

 

- Betlejemskie Światło Pokoju 2020 dotarło do nas mimo wszystkich przeciwności. Podzielimy się nim, żeby rozeszło się po całej Chorągwi Mazowieckiej i trafiło z rąk do rąk, jako symbol, że zły czas przeminie. Ta ciemność minie. Niech tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju będzie symbolem nadziei - podkreślał w czasie przekazania w płockiej katedrze hm. Cezary Supeł, komendant chorągwi mazowieckiej ZHP.

 

Płoński hufiec im. phm. Czesława Markiewicza również uczestniczył w niedzielnych uroczystościach i teraz ich zadaniem będzie przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju w każdy zakątek regionu.

 

- Światło po naszym hufcu już wędruje. Dotrze do Płońska, Wyszogrodu, Czerwińska nad Wisłą, Chociszewa, Nowego Miasta, Nasielska, Świercz, Strzegocina i Raciąża oraz innych miejscowości, na których działamy. Będziemy je przekazywać władzom samorządowym, zaprzyjaźnionym instytucjom, kościołom, ale przede wszystkim ludziom, którzy chcą je przyjąć i chcą, żeby zagościło na wigilijnym stole. W tym roku światło będzie przekazywane w inny sposób niż dotychczas. Tradycją jest, że płońscy harcerze przekazują je w czasie wigilii miejskiej. W tym roku będzie to kameralne spotkanie - wyjaśnia przewodnik Marta Zientara z płońskiego hufca ZHP.

 

Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.