Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Bezpieczeństwo seniorów na drodze

Zdjęcie aktualności Bezpieczeństwo seniorów na drodze

 

20 października to Europejski Dzień Seniora. Przy okazji tego święta, chcieliśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo seniorów na drodze, podczas jazdy rowerem, czy za kierownicą. Nasze społeczeństwo starzeje się, a grupa osób 60+ z roku na rok staje się większa. Według statystyk na koniec roku 2019 było 9 mln seniorów w Polsce, a według prognoz GUS do 2050 roku ta liczba wzrośnie do blisko 14 mln, co będzie stanowić 40% populacji.

Prawo nie ogranicza seniorom korzystania z dróg, prowadzenia pojazdów czy jeżdżenia rowerem. Seniorzy powinni jednak zdawać sobie sprawę, że ich percepcja czasami już nie nadąża za dynamiką współczesnego ruchu drogowego

- W związku z tym seniorzy powinni zachować podwyższone środki ostrożności, a w szczególności stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście powinni też przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę - zaapelowała podkom. Kinga Drężęk Zmysłowska, oficer prasowy KPP w Płońsku. 

Seniorzy pamiętajcie o tym, aby:

korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, jeżeli:
- nie ma chodnika, to korzystajcie z pobocza,
- nie ma pobocza to możecie korzystać z jezdni trzymając się jak najbliżej jej krawędzi, ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, idąc poboczem lub jezdnią iść tylko lewą stroną drogi, korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, przed przejściem przez jednię zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, jak nic nie jedzie dopiero przechodzić. Jeśli samochód nie zwalnia czekajcie, nawet wtedy gdy macie pierwszeństwo lub zielone światło!

Seniorzy pamiętajcie, że nie wolno:
wchodzić na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię.

Seniorzy noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym! Seniorzy pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi.

Seniorzy „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o:
ustąpieniu pierwszeństwa:
- pieszym – na przejściu dla pieszych,
- rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,
- autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku,
zachowaniu bezpiecznej odległości:
- od innych pojazdów i uczestników ruchu,
- umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie,
- podczas wyprzedzania, dostosowaniu prędkości do warunków na drodze, bezpiecznym włączaniu się do ruchu, wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu.
 

W trosce o bezpieczeństwo seniorów na drodze warto o tym pamiętać.