Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Bitwa o dyspozytornie na Mazowszu. Od stycznia tylko w trzech miastach

Zdjęcie aktualności Bitwa o dyspozytornie na Mazowszu. Od stycznia tylko w trzech miastach

 

Końcówka 2020 roku w temacie liczby dyspozytorni medycznych na Mazowszu cały czas zaskakuje. Pierwotny plan wojewody zakładał likwidację punktów w Płocku i Ostrołęce, w listopadzie zapowiedziano, że te rejony operacyjne będą funkcjonowały przez pierwsze 3 miesiące 2021 roku. Ostatecznie, zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 1 stycznia wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie, ale na Śląsku i Mazowszu istnieje możliwość utworzenia dwóch.


Przepisy przejściowe zezwalają na prowadzenie trzech dyspozytorni – w Warszawie, Radomiu i Siedlcach – czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie ruszyła rekrutacja do pracy w nowych punktach.

 

- Dyspozytorzy są w jakiś sposób przenoszeni lub zatrudniani nowi. Wojewoda zwrócił się do ministra Błaszczaka, żeby zabezpieczyć 50 dyspozytorów w Warszawie. Nawet jeżeli to teoretycznie będą medycy, to są to ludzie, którzy nie znają topografii tych miejscowości, które będą obsługiwane - wskazywała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.


Proces zmniejszania liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało 29. Rok później było ich już tylko 6, a od 2012 zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu 6 rejonów operacyjnych. Od stycznia do marca wojewoda planuje utrzymanie pięciu dyspozytorni w trzech lokalizacjach: w Warszawie, Radomiu, Siedlcach, ale od kwietnia już tylko trzech.

 

- Dyspozytornie medyczne w Ostrołęce i Płocku są jednymi z najmniejszych w województwie – informuje Urząd Wojewódzki - Zaproponowana stopniowa centralizacja uwzględnia zapewnienie ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie województwa mazowieckiego – zapewnia wojewoda.


„Co takiego stało się w mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, że nie był w stanie kontynuować ścieżki pozostałych urzędów wojewódzkich?” - pytał w czasie konferencji Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej.

 

- Większość urzędów wojewódzkich w kraju stwierdziła, że z uwagi na pandemię, będą kontynuować współpracę z dotychczasowymi podmiotami. Na Mazowszu stało się inaczej. Co takiego stało się w mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, że nie był w stanie kontynuować racjonalnej ścieżki pozostałych kilku urzędów wojewódzkich w kraju? To bardzo ważne pytanie, bo pytanie o odpowiedzialność. Będziemy obserwować tę sytuację i mam nadzieję, że wojewoda Konstanty Radziwiłł zdaje sobie sprawę z tego, że będzie osobiście odpowiadał, także karnie, za każdą niebezpieczną sytuację, która wyniknie z tej niepotrzebnej awantury o pogotowie ratunkowe na Mazowszu – zaznaczał Krzysztof Strzałkowski.


Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia zlikwidowany ma zostać rejon ostrołęcki oraz płocki, w skład którego wchodzą m.in. powiaty ciechanowski, nowodworski czy płoński. Po 1 stycznia, wzywając pomoc dodzwonimy się więc do dyspozytorni w Radomiu.