Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Bliscy osadzonych walczą o prawo do widzeń

Zdjęcie aktualności Bliscy osadzonych walczą o prawo do widzeń

 

Na terenie Aresztu Śledczego w Płońsku podlegającego bezpośrednio pod płocki Zakład Karny przebywa obecnie ponad 150 osadzonych. Okazuje się, że w związku ze stanem pandemii od października ubiegłego roku wstrzymane zostały widzenia pozbawionych wolności z bliskimi, o przywrócenie których zaczęły się upominać ich rodziny.

 

Początkowo ciche wołania przerodziły się w ogólnopolską akcję. Dedykowaną sprawie przywrócenia widzeń w zakładach karnych petycję poparło blisko 6 tys. osób, ale to nie jedyne działania organizatorów, do których należy mieszkanka powiatu płońskiego Anita Kazimierczak-Boszko.

 

- Skierowaliśmy również list do premiera Morawieckiego, bo zarówno nas, jak i bliskich nam osadzonych traktuje się jak margines społeczny. Nie mówi się o nas na konferencjach prasowych, a zawieszenie widzeń bardzo przyczyniło się do pogorszenia stanu psychicznego nie tylko osadzonych, ale również nas – żon, matek i w szczególności naszych dzieci – przyznaje Anita Kazimierczak-Boszko.

 

Oprócz wstrzymania udzielania widzeń osadzonym, na terenie Oddziału Zewnętrznego w Płońsku nie odprawiane są nabożeństwa i nie udzielane są posługi religijne. Powoli przywracana jest jednak praca zewnętrzna poza terenem jednostek.

 

- Na ten moment analizowana jest sytuacja epidemiczna i cały czas czekamy na decyzję dotyczącą przywrócenia widzeń. Są one kompletnie wstrzymane. Odbywają się jedynie poprzez Skype`a lub innych komunikatorów internetowych - informuje por. Zbigniew Śpiewak, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Warszawie.

 

Organizatorzy akcji utworzyli także dedykowane problemowi grupy w mediach społecznościowych. Ich starania wspomóc można wpisując hasło #PRAWOdoWidzeń.

 

- Można tam znaleźć petycję i więcej informacji dotyczących całej akcji. Nie odpuszczamy, bo cierpimy, a nikt o tym po prostu nie mówi - wyjaśnia Anita Kazimierczak-Boszko.

 

Akcja z dnia na dzień nabiera tempa. Jej organizatorzy znaleźli poparcie m.in. w stowarzyszeniu im. Arkadiusza Kraski.