Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Boże Narodzenie na Mazowszu" - wystawa w sierpeckim skansenie

Zdjęcie aktualności Wystrój chaty chłopskiej - wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu" | Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jak co roku roku została przygotowana wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W 10 chałupach pokazano cały przebieg Bożego Narodzenia który zaczyna się Adwentem, a kończy laniem świec na święto Matki Bożej Gromniczej. Wystawę można oglądać do końca lutego.

- Pokazujemy, co było robione na wsi w okresie Adwentu, czyli darcie pierza, łuskanie fasoli, następnie przechodzimy do przygotowań dotyczących Bożego Narodzenia, Wigilii, i pokazujemy w kilku chałupach przygotowanie Wigilii i potraw wigilijnych, pieczenia opłatka. Później są pokazane wigilie, czyli jak to wyglądało w chłopskiej chałupie, w dworze ziemiańskim i u bogatego gospodarza - informuje Ewa Rutkowska z działu etnograficznego Muzeum Wsi Mazowieckiego w Sierpcu.

Później przechodzi się do dni świątecznych, czyli pierwszy i drugi dzień świąt. Całą wystawę kończy lanie świec na święto Matki Bożej Gromniczej. Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentuje cały przekrój tradycji bożonarodzeniowej na Mazowszu i można ją obejrzeć od 15 grudnia.

- Mamy nadzieję, że jeszcze w następnym roku również będzie można ją jeszcze do końca lutego zobaczyć - przekazuje Ewa Rutkowska.

Szczegóły dotyczące wystawy oraz wystroju chat można znaleźć na stronie facebook'owej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.