Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Budowa zbiornika retencyjnego "Kraszewo" na rzece Raciażnicy

Zdjęcie aktualności Budowa zbiornika retencyjnego fot. Grzegorz Kraszewski

Budowa zalewu w Kraszewie-Czubakach to jedna z największych inwestycji realizowanych przez Gminę Raciąż. Wszystkie grunty pod budowę zalewu zostały już przez gminę wywłaszczone. Gmina złożyła też wniosek do wojewody mazowieckiego o pozwolenie na budowę zbiornika.

wyjaśnia Zbigniew Sadowski, wójt gminy Raciąż. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 48 mln złotych, natomiast wartość dofinansowania z Polskiego Ładu wynosiłaby 40,5 mln. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem najpóźniej w lutym, marcu przyszłego roku gmina otrzyma pozwolenie na budowę zalewu. Zbiornik miałby powierzchnię 70 ha i pełniłby głównie funkcję retencyjną.

wyjaśnia wójt. Ponadto zbiornik pełniłby funkcję turystyczną. Jak podkreśla wójt byłaby możliwość stworzenia gospodarstw agroturystycznych, a tym samym miejsc do wypoczynku, nie tylko dla mieszkańców gminy, ale też dla powiatu i całego województwa. W planach władz gminy jest też, żeby na gruntach, które gmina posiada o powierzchni ok. 20 ha z urobku, którego będzie blisko 2 mln3 ziemi zrobić górkę, na której mógłby powstać całoroczny stok narciarski lub saneczkarski, aby mieszkańcy i przyjezdni mieli z czego korzystać.