Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Cenny Zabytek Mazowsza. W gronie dofinansowanych m.in. parafie z Płońska i Czerwińska nad Wisłą

Zdjęcie aktualności Cenny Zabytek Mazowsza. W gronie dofinansowanych m.in. parafie z Płońska i Czerwińska nad Wisłą fot. wnętrze kościoła parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku

 

Kolejne mazowieckie zabytki znalazły się na liście dofinansowanych ze środków województwa. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczył łącznie 7,5 mln zł. W gronie 93 obiektów, które mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, znalazły się także te znajdujące się w powiecie płońskim – m.in. kościoły parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku oraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą.

 

Renowacji zostały poddane dwa ołtarze znajdujące się dwóch kaplicach kościoła najstarszej wspólnoty parafialnej w Płońsku.

 

- W tej chwili robimy dwa ołtarze z kaplicy północnej i południowej. Jest to renowacja całych ołtarzy. Trzeba zdjąć wszystkie warstwy farby a jest ich pięć. Każdy malował na poprzedniej warstwie a nie zdejmował. Teraz farba jest już zdjęta, ołtarze są zdemontowane, część została zabrana do konserwatorów, ale część została w kościele. Zostaną zastosowane środki owadobójcze i ołtarze będą od nowa malowane, tak jak było to robione pierwotnie i dodatkowo złocenia, czyli po prostu wszystko - wyjaśnia proboszcz, ks. kan. Janusz Rumiński.

 

Zaawansowane prace trwają także w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie renowacji został poddany ołtarz główny.

 

- Kończy się już kapitalny remont konserwatorski ołtarza głównego z XVII wieku. To już III etap tego remontu, jest to dość duży obiekt, więc wymagał odpowiedniego rozpoznania i podzielenia na etapy. Z pomocą środków, które przekazał również marszałek województwa mazowieckiego, udało się to uczynić. Prace są zaplanowane do końca listopada, ale ołtarz jest już w większości zmontowany. Można do nas zajrzeć i podziwiać piękną pracę, którą wykonała pracownia z Torunia - podkreśla ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP.

 

Renowacja ołtarzy w Płońsku ma potrwać do końca roku, natomiast w Czerwińsku tylko do końca listopada.

 

- To obiekty absolutnie wyjątkowe na mapie naszego województwa, więc cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do ich renowacji, do ich konserwacji, bo to zadania niezwykle istotne. W tym roku aż 93 obiekty z całego regionu odzyskają dawny blask dzięki naszemu dofinansowaniu i na ten cel przeznaczyliśmy 7,5 mln zł - wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Tylko na zadania w Płońsku i Czerwińsku nad Wisłą samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie 220 tys. zł.