Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Chcemy, żeby budynek żył i cały czas coś się w nim działo" - trwa remont Sienkiewiczówki

Zdjęcie aktualności

 

Na płońskim Poświętnem cały czas trwają prace związane z renowacją wpisanego do rejestru zabytków dawnego dworu państwa Weyherów, w którym w latach 1865-1866 mieszkał Henryk Sienkiewicz. Obecnie odnawiana jest elewacja, powstałego w połowie XIX wieku, budynku. Jego renowacji podjął się Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, na terenie którego znajduje się posiadłość.

 

- Dwa lata temu wymieniliśmy dach, więc budynek jest zabezpieczony od góry. W ubiegłym roku wykonaliśmy odwodnienie i wymieniliśmy okna. Teraz realizujemy trzeci etap polegający na remoncie elewacji i innych drobnych naprawach. W kolejnych latach będzie nas czekało wykończenie wnętrz budynku - wyjaśnia Jarosław Grabowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na Poświętnem.

 

W lutym tego roku zorganizowano robocze spotkanie mające na celu wypracowanie wspólnego pomysłu na zagospodarowanie dawnego dworu państwa Weyherów. Do tej pory nie podjęto żadnych decyzji odnośnie do docelowego przeznaczenia wnętrz budynku.

 

- Pandemia zrewidowała to wszystko i cały czas jesteśmy na etapie poszukiwania pomysłu. Do tej pory pojawiały się te związane z wykorzystaniem kulturalnym obiektu. Moglibyśmy organizować wernisaże czy nawet przenieść niektóre instytucje kulturalne do Sienkiewiczówki. Założenie jest, żeby ten budynek żył, żeby cały czas coś się działo. Do tego potrzebna jest współpraca wielu instytucji. Wprawdzie moglibyśmy go wykorzystywać tylko na własne potrzeby, ale uznaliśmy, że warto, aby służył on szerszemu gronu odbiorców - zapewnia Jarosław Grabowski.

 

W roboczym spotkaniu kreślącym wizję zagospodarowania budynku wzięli udział przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, a także Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na Poświętnem.