Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Ciechanów gotowy pomóc i wspierać partnerskie miasto Chmielnicki na Ukrainie. - Życie, zdrowie i pokój jest wartością nadrzędną - słyszmy

Zdjęcie aktualności Ciechanów gotowy pomóc i wspierać partnerskie miasto Chmielnicki na Ukrainie.  - Życie, zdrowie i pokój jest wartością nadrzędną - słyszmy

 

Przewodniczący Rady Miasta Ciechanów Krzysztof Leszczyński podczas dzisiejszej sesji (czwartek, 24 lutego) przed procedowaniem uchwał nawiązał do obecnej sytuacji na świecie i wojny na Ukrainie. Otwierając obrady odniósł się do porannych przekazów medialnych, które mówią o ataku Rosji na Ukrainę.


 
Trzeba podkreślić, że jednym z miast partnerskich Ciechanowa jest 300. tys. ukraińskie miasto Chmielnicki bedące też stolicą Obwodu Chmielnickiego. Położone w środkowej Ukrainie centrum życia kulturalnego i gospodarczego Podola z Ciechanowem współpracuje od lat 70.


 
Leszczyński zaapelował o zjednoczenie, wsparcie sąsiadów. - Wiele rzeczy dla nas lokalnie jest bardzo ważne, ale życie, zdrowie i pokój ludzki na świecie to wartości nadrzędne, o które wszyscy powinniśmy zabiegać - podkreślił.

Dwa tygodnie temu, w związku z pogłębiającym się kryzysem na Ukrainie polski rząd chciał również przygotować się na ewentualny konflikt zbrojny. Samorządy zostały poproszone przez wojewodów o wskazanie miejsc, w których można by zakwaterować obywateli Ukrainy. Jednym z pierwszych samorządowców, który na to pismo odpowiedział był prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński. Samorząd wytypował takie miejsce m.in. w Hotelu Olimpiskim przy ul. 17 Stycznia, który należy do miasta. W obiekcie znajduje się około 50 pokojów, łącznie jest prawie 100 miejsc noclegowych. Oprócz tego do dyspozycji będą także hale sportowe.

Wtedy MSWiA przekazało, że Polska musi być przygotowana na przyjęcie nawet miliona uchodźców. Szacuje się, że w naszym kraju jest już ponad 1,3 mln obywateli z tego Państwa. Szczególnie w obecnej sytuacji, mogą oni szukać u nas bezpiecznego schronienia, co już robią.