Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Czy Nowe Miasto znów będzie miastem?

Zdjęcie aktualności Czy Nowe Miasto znów będzie miastem?

W ciągu ostatnich miesięcy bardzo dużo słyszeliśmy o przyjmowaniu praw miejskich, najpierw Czerwińsk nad Wisłą uzyskał prawa miejskie, a wkrótce prawa miejskie odzyska Sochocin. Wszystko wskazuje na to, że również Nowe Miasto będzie starało się je odzyskać już w 2021 roku.

 

Warto wspomnieć, że Gmina Nowe Miasto, tak jak samo Nowe Miasto, podobnie jak Czerwińsk i Sochocin utraciła prawa miejskie w 1869 roku.

- Myślę, że taką sprawiedliwością dziejową byłoby, żeby te miasta, które wchodziły w skład obecnego powiatu płońskiego odzyskały to, co nam kiedyś zaborca zabrał. Oficjalnie my uzyskaliśmy prawa miejskie w 1420 roku na prawach miejskich, ale lokacja samego Nowego Miasta na prawach miejskich miała miejsce już w 1398, ale przyjmujemy, że jest to rok 1420 i, co ciekawe, Nowe Miasto było właśnie powiatem – było siedzibą powiatu nowomiejskiego – wyjaśnia Sławomir Zalewski, wójt Nowego Miasta.

Jak podkreśla wójt Gminy Nowe Miasto ówczesny podział administracyjny przedstawiał się następująco: najpierw województwo, później ziemia zakroczymska, powiat, oraz wykorzystywana na cele administracyjne parafia. Nowe Miasto było przez prawie 400 lat siedzibą powiatu nowomiejskiego, w jego skład wchodził Pułtusk, Nasielsk, Świercze, Joniec, aż pod Serock.

- W 1567 roku sejm wydzielił z dwóch powiatów nowomiejskiego i zakroczymskiego powiat serocki, czyli były to już 3 powiaty naszej ziemi, i bezpośrednio graniczyliśmy z ziemią warszawską. Warszawa wchodziła w skład ziemi warszawskiej i skład ówczesnego województwa mazowieckiego. Dla ciekawostki Płońsk, powiat płoński znajdował się w województwie płockim – wyjaśnia Sławomir Zalewski.

Na najbliższej sesji Rady Gminy będzie podejmowana uchwała w sprawie odzyskania praw miejskich.

- Chcemy rozpocząć działania mające na celu odzyskanie praw miejskich, część mieszkańców będzie prawdopodobnie sceptycznie do tego nastawiona, ponieważ mówi się o podwyżkach podatku, strefach ekonomicznych, ale nas akurat to nie będzie dotyczyło. Zawsze rada gminy, rada miasta uchwala podatki, nie jest to z automatu wyższa stawka, dlatego że staliśmy się miastem – uspokaja Sławomir Zalewski. I dodaje: Natomiast jest możliwość pozyskania dodatkowych środków na rozwój Nowego Miasta, a tych środków, które do tej pory mogliśmy uzyskać, na tereny wiejskie.

Będą również przeprowadzane konsultacje wśród mieszkańców, a taka decyzja także ma zapaść na najbliższej sesji Rady Gminy, zaplanowanej w październiku.

- Wówczas będzie znany termin konsultacji. W momencie, kiedy taka decyzja będzie podjęta ruszy cała procedura. Cały proces zgodnie z naszymi przewidywaniami będzie zakończony w połowie przyszłego roku. My będziemy się starali właśnie przygotować taki wniosek i oczywiście najwięcej do powiedzenia ma tutaj Kancelaria Premiera i sam premier – podkreśla wójt Gminy Nowe Miasto.

Czy Gmina Nowe Miasto dołączy do miast w powiecie płońskim, które odzyskały prawa miejskie? Ma na to duże szanse.