Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Czy uda się przestrzegać zasad reżimu w czasie szkolnych przerw? "Będzie to trudne" - przyznaje wiceburmistrz Płońska

Zdjęcie aktualności Czy uda się przestrzegać zasad reżimu w czasie szkolnych przerw?

Rozpoczęto już zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni poszczególnych placówek muszą przestrzegać podstawowych zasad reżimu sanitarnego w budynkach.


Chodzi tu m.in. o obowiązek zasłaniania ust i nosa we wspólnej przestrzeni, a więc chociażby na korytarzach czy zachowywanie wymaganego dystansu. Tak mówi teoria, jednak w praktyce szkolne przerwy rządzą się swoimi prawami. Przestrzeganie wprowadzonych zasad będzie trudnym zadaniem, co przyznała wiceburmistrz Płońska, Teresa Kozera.


- Widać nawet, że jeżeli w rodzinie dzieci się długo nie widziały i się spotkają, to muszę się przywitać, przytulić, podać sobie rękę, uściskać się. To jest ludzkie i naturalne i tak pewnie będzie w wielu przypadkach, choć na pewno rodzice i nauczyciele będą zachęcać, żeby dystans zachowywać. Szczególnie będzie to trudne dla dzieci w przedszkolach czy żłobkach, bo one jeszcze nie mają zakodowanego wyczucia, że jest jakieś niewidoczne, ale jednak zagrożenie – podkreśla Teresa Kozera.


Przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, a co za tym idzie zminimalizowanie ryzyka potencjalnego zarażenia się Covid-19 zależeć będzie od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i ich rodziców – podkreślała w rozmowie z Radiem Płońsk Teodozja Gorlewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Wyspiańskiego.


- Będzie to na pewno trudna sprawa, ale będziemy się starać. Opracowany jest regulamin, są procedury, z którymi zaznajomieni zostali rodzice i myślę, że współpraca z rodzicami, dostosowanie się uczniów, nad którymi będziemy czuwali i nasze wspólne podejście do tego trudnego okresu pozwoli na to, że nie będziemy musieli wprowadzać innej formy nauki – przyznaje dyrektor Gorlewska.


Sami uczniowie często podkreślają, że nauka w formie stacjonarnej, w budynku szkolnym, jest dużo efektywniejsza. W czasie zajęć online trudno było skupić uwagę na przedmiocie, ale część z nich obawia się zarażenia w szkole.

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało zalecenia na wypadek sytuacji, gdy w szkole pojawi się ktoś z objawami choroby zakaźnej. Wtedy dyrektor lub nauczyciel musi odizolować ucznia w wyznaczonym wcześniej do tego pomieszczeniu, a następnie poinformować rodziców, którzy muszą odebrać dziecko ze szkoły.