Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Czy w diecezji płockiej jest lista tzw. "piosenek zakazanych"? Referent ds. muzyki i spraw organistowskich wyjaśnia

Zdjęcie aktualności Czy w diecezji płockiej jest lista tzw.

W diecezji płockiej nie istnieje lista tzw. „zakazanych piosenek”, których wykonywanie jest zabronione podczas mszy św. ślubnych. Takiej listy nie ma i nigdy nie było” – napisał ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i spraw organistowskich w wydanym oświadczeniu.

 

Jest ono reakcją na wiele nierzetelnych informacji medialnych, z których wynika, że w diecezji funkcjonuje lista utworów, których nie wolno wykonywać podczas mszy świętej z sakramentem małżeństwa.

 

- W diecezji płockiej obowiązuje „Instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa”, zgodnie z którą Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej opracowuje „Materiały Pomocnicze w ukształtowaniu muzyki liturgicznej podczas sakramentu małżeństwa”. One również nie wprowadzają żadnych zakazów, lecz stanowią pozytywną propozycję dla organistów, artystów wykonujących śpiewy liturgiczne i samych narzeczonych, pomagającą w godnym przeżyciu sakramentu małżeństwa – informuje ks. Marcin Sadowski.

 

Między innymi chodzi o to, by w czasie mszy świętej nie wykonywać przypadkowych utworów, zwłaszcza zaadaptowanych z muzyki popularnej, ale takie, które mają charakter liturgiczny i odpowiadają temu, co dzieje się w danym momencie na ołtarzu.

 

- Najwięcej kontrowersji w przekazach medialnych wzbudziła informacja o zakazie wykonywania pieśni „Ave Maria” - kontynuuje ks. Sadowski – Jest to również informacja nieprawdziwa. Utwór ten, zgodnie z przepisami liturgicznymi i wieloletnią tradycją, można wykonywać w kościele przed rozpoczęciem mszy świętej ślubnej lub po jej zakończeniu – informuje referent.

 

Oświadczenie zostało wydane w odpowiedzi na informację w mediach o tym, że w diecezji płockiej jest lista tzw. „piosenek zakazanych”, których nie wolno wykonywać.