Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Dodatkowe środki bezpieczeństwa w czasie wyborów prezydenckich 28 czerwca. Jak wyglądać będzie to w Płońsku?

Zdjęcie aktualności Dodatkowe środki bezpieczeństwa w czasie wyborów prezydenckich 28 czerwca. Jak wyglądać będzie to w Płońsku? fot. archiwum

28 czerwca wybory prezydenckie. Wyjątkowe chociażby dlatego, że przeprowadzane będą w czasie stanu pandemii Covid-19. Wyborców, a także członków komisji wyborczych, obowiązywać będą dodatkowe środki bezpieczeństwa.

 

W lokalu wyborczym obowiązywać będą zasady ścisłego reżimu sanitarnego. Wyborca ma obowiązek zasłaniania ust i nosa czy przestrzegania minimum 2 metrów odległości od innych osób znajdujących się w lokalu. Mówił nam o tym Łukasz Drzewaszewski, urzędnik wyborczy w Płońsku.

- Zalecamy, żeby każdy zabrał ze sobą osłony twarzy, ale także swoje długopisy, ponieważ jest to o wiele bardziej bezpieczne. Na wejściu do lokalu każdy będzie miał do dyspozycji środki dezynfekujące do rąk. Oczywiście sam lokal także jest dezynfekowany. Jest to wymóg, który narzuciło nam Ministerstwo Zdrowia. Musimy także pamiętać o kwestiach odległości między poszczególnymi osobami, które już wejdą do lokalu. Mamy ograniczenia osobowe, 1 osoba na 4 m2 – wyjaśnia Łukasz Drzewaszewski.

Informacja dotycząca maksymalnej liczby osób w poszczególnych lokalach wyborczych będzie udostępniona przed budynkiem. W tych wyborach mamy możliwość głosowania korespondencyjnego. Termin zgłaszania deklaracji dotyczącej chęci głosowania w ten sposób już minął. Na terenie miasta Płońska wpłynęło 61 takich deklaracji.

- Komisje będą opieczętowywać karty wyborcze, wrzucać do pakietu i takie pakiety będą wysyłane - wyjaśnia Łukasz Drzewaszewski – Pakiet zawiera także instrukcję, oświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu, kopertę na kartę do głosowania i kopertę z przesyłką wyborczą, która jest dostarczana do lokalu wyborczego. Albo poczta wysyła do nas pakiet korespondencyjny, albo właściwy urzędnik miasta, albo pakiet możemy odebrać w urzędzie osobiście. Dalej możemy wrzucić pakiet specjalnej skrzynki udostępnionej przez Pocztę Polską w danym obwodzie i poczta dostarcza bezpośrednio do lokalu wyborczego. Możemy także osobiście dostarczyć do urzędu lub przez kogoś, albo możemy do lokalu wyborczego z tym iść i tak samo możemy to zrobić osobiście lub przez upoważnioną osobę – wyjaśnia urzędnik.

Możliwość zgłoszenia wniosku o chęci głosowania korespondencyjnego będą miały jeszcze osoby, które do czasu wyborów zostaną objęte kwarantanną.