Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

O wysłaniu karetki zdecydują dyspozytorzy z Radomia i Warszawy

Zdjęcie aktualności O wysłaniu karetki zdecydują dyspozytorzy z Radomia i Warszawy

Od nowego roku zaplanowano zmiany związane z likwidacją rejonów pogotowia ratunkowego, obsługiwanych obecnie przez stację w Płocku i Ostrołęce. Według planów z aktualnie działających 5 rejonów operacyjnych, obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu pozostaną trzy. 

- Pierwsze założenia były takie, że na Mazowszu miały być dwie dyspozytornie w Radomiu i Warszawie. Co to zmieni w naszym przypadku? Zlecenia będą przyjmowane podobnie jak do tej pory. Na tych samych warunkach, dokonujemy zgłoszenia w jakimkolwiek trybie. Wszystkie wezwania przyjmowane przez pogotowie ratunkowe dotyczą zgłoszeń nagłych. Co może bardziej martwić, pojawiają się też zmiany profilów zespołów specjalistycznych czyli tych z lekarzem na profil zespołu podstawowego - powiedział Grzegorz Gaworek, kierownik płońskiego pogotowia ratunkowego.

W skład likwidowanego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku wchodzi oprócz Płocka 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski i właśnie płoński. Do kogo zatem dodzwoni się mieszkaniec powiatu płońskiego po wprowadzonych zmianach od przyszłego roku?

- Na ten moment dzwoniąc pod numer 999, zgłasza się nam najbliższa dyspozytornia czyli ta w Płocku. Jeśli czas oczekiwania jest wydłużony ze względu na dużą ilość zgłoszeń, automatycznie jesteśmy przełączeni do centrum powiadamiania w Warszawie lub Radomiu. Gdy dzwonimy na 112, zawsze połączymy się z dyspozytorem w stolicy lub w Radomiu. Po 1 stycznia niezależnie od wybieranego numeru, połączymy się z Radomiem a w sytuacji dużego natężenia, zostaniemy automatycznie połączeni z inną dyspozytornią – dodaje Grzegorz Gaworek.

Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2021 r.