Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Spór radnych o rządowy fundusz

Zdjęcie aktualności Spór radnych o rządowy fundusz

Radni Mazowsza, w czasie ostatniej sesji sejmiku, zaapelowali do rządu o zwiększenie środków na rządowy program Funduszu Dróg Samorządowych oraz objęcie nim dróg zarządzanych przez województwa i m. st. Warszawę. W obecnej formie fundusz dofinansowuje inwestycje realizowane na drogach powiatowych i gminnych.

„Możliwość wykorzystania tych środków na drogach wojewódzkich przewidziana jest tyko dla zadań polegających na budowie mostów zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich oraz w przypadku budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich o znaczeniu obronnym” – czytamy w apelu.

- Niestety, w sposób niezrozumiały dla nas, radni Prawa i Sprawiedliwości zaczęli torpedować ten pomysł. Debata w tej sprawie stała się przyczynkiem do ataków na prezydenta Rafała Trzaskowskiego a przecież drogi wojewódzkie są nie tylko w Warszawie, ale na całym Mazowszu - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej – Jest ich blisko 3000 km i naprawdę trudno sobie wyobrazić dlaczego środki finansowe na drogi wojewódzkie z budżetu państwa mają być podporządkowane doraźnym potrzebom kampanii wyborczej – ocenia radny.

Fundusz Dróg Samorządowych to instrument przede wszystkim dla rozwoju małych gmin a nie bogatej Warszawy – odpowiada radnych Prawa i Sprawiedliwości Artur Czapliński.

- Fundusz Dróg Samorządowych to jest przede wszystkim instrument małych gmin i powiatów. Zgłoszenie postulatu uwzględnienia w tym projekcie bogatej Warszawy jest nieporozumieniem. Władze Mazowsza zapominają, że reprezentują wszystkich Mazowszan i powinny działać zgodnie z ideą sprawiedliwości wśród samorządu dofinansowując wspólnoty mniejsze i mniej zamożne – zaznacza Artur Czapliński – Radzę obecnym władzom Mazowsza wyjść z eleganckich limuzyn i przejechać się czasami kilkadziesiąt kilometrów za Warszawę i zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie i dopiero później składać podobne apele – dodaje radny.

Zdaniem radnych, którzy poparli apel – brak możliwości dofinansowania dróg wojewódzkich ze środków funduszu „…ogranicza możliwość rozwoju infrastruktury drogowej, która ze względu na pełnioną rolę w układzie komunikacyjnym województw służy rozwojowi infrastruktury drogowej pozostałych szczebli samorządu oraz aktywacji gospodarczej dla całego regionu”. Pełna treść apelu dostępna jest poniżej.