Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Dostawcy bydła oszukani na ponad 7 mln zł. Są zarzuty dla prezesa ubojni z pow. płońskiego!

Zdjęcie aktualności Dostawcy bydła oszukani na ponad 7 mln zł. Są zarzuty dla prezesa ubojni z pow. płońskiego!

 

Nawet do 10 lat więzienia grozi 49-letniemu prezesowi ubojni mieszczącej się na terenie powiatu płońskiego, a dokładniej gminy Czerwińsk nad Wisłą. Dzięki niepodważalnemu materiałowi dowodowemu zebranemu przez płońskich policjantów w ramach powierzonego śledztwa, prokuratura zarzuciła mężczyźnie oszustwa na szkodę 15 dostawców bydła. Straty poniesione przez poszkodowanych oszacowane są na ponad 7 mln zł.

 

W styczniu 2019 r. prokuratura powierzyła policjantom z płońskiej komendy do prowadzenia śledztwo dotyczące oszustwa przy skupie bydła. Postępowanie wszczęte zostało na skutek doniesień dostawców, którzy nie otrzymali zapłaty od swojego kontrahenta – ubojni mieszczącej się na terenie powiatu płońskiego (gminy Czerwińsk nad Wisłą, przyp. red.).

 

Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Płońsku ustalili pełną listę pokrzywdzonych podmiotów oraz wykonali dziesiątki przesłuchań i skomplikowanych analiz. Ustalili także przyczynę pogorszenia się sytuacji finansowej spółki oraz zgromadzili materiał dowodowy wskazujący osobę, która miała pełną świadomość w trakcie zawierania transakcji z kontrahentami, że wprowadza je w błąd.

 

- Jak wynika z zebranych dowodów ubojnia nabywała bydło z odroczonym terminem płatności. Prezes firmy pomimo tego, że wiedział o złej sytuacji finansowej spółki wprowadzał swoich kontrahentów w błąd co do możliwości zrealizowania zobowiązań. 15 ustalonych w ramach prowadzonego postępowania dostawców, nie otrzymywało zapłaty za dostarczane bydło. Łączna wysokość poniesionych przez nich strat wynosi ponad 7 mln zł – informuje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

 

W odniesieniu do poszczególnych pokrzywdzonych jest to od kilku do kilkudziesięciu dostaw o łącznej wartości od 230 tys do nawet blisko 1,4 mln zł. Do tego mężczyzna pomimo nałożonego na niego obowiązku, jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą, przez kilka lat nie składał sprawozdań finansowych, ukrywając w ten sposób swoje dochody.

 

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego podejrzanemu 49-latkowi przedstawionych zostało 15 zarzutów związanych z oszustwem oraz zarzut związany z nieskładaniem wymaganych sprawozdań finansowych. Grozi mu do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli mienie o wartości ponad 950 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Płońsku oraz Komenda Powiatowa w Płońsku.