Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Dzień bez samochodu w powiecie. Jakie mamy alternatywy?

Zdjęcie aktualności Dzień bez samochodu w powiecie. Jakie mamy alternatywy?

Według danych na koniec 2018 roku powiat płoński zamieszkiwało około 87,5 tys. osób, natomiast Wydział Komunikacji i Transportu starostwa podaje, że obecnie zarejestrowanych jest około 65 tys. aut osobowych co daje 3/4 samochodu na jednego mieszkańca. 22 września świętujemy Europejski Dzień bez Samochodu.

 

Aktywne podróżowanie do pracy promują zarówno władze powiatowe, jak i miejskie, ale sami mieszkańcy dobrze wiedzą dlaczego wybór alternatywnych środków transportu jest dla nich korzystny.

 

- Poruszam się po Płońsku tylko rowerem, ponieważ jest łatwiej, szybciej i sprawniej. Mało jest miejsc parkingowych dla samochodów. Rowerem wszędzie można dojechać. Płońsk nie jest przecież tak wielkim miastem - powiedziała nam spotkana na ulicach płońska rowerzystka.

 

Osoby chcące zrezygnować z samochodu nie mają zbyt wielu alternatyw i pozostają środki lokomocji napędzane siłą własnych mięśni. Dopiero pod koniec lata lub na początku jesieni ma zostać uruchomiona miejska linia autobusowa, zapewnia burmistrz Andrzej Pietrasik.

 

- Przewidujemy, że komunikacja miejska będzie uruchomiona w sierpniu, najpóźniej wrześniu 2021 roku. To zadanie zlecimy miejskiej spółce Zarząd Dróg i Mostów. Tam też będzie baza dla autobusów i baza ładowania autobusu elektrycznego. Trasa przebiegać będzie od dworca autobusowego, przez osiedle „Toruńskie”, zachodnią i północną część miasta, Poświętne, czyli można powiedzieć, że dookoła Płońska. Przystanek będzie również na dzielnicy przemysłowej. Będą dwa autobusy i dwie trasy – wyjaśnia burmistrz.

 

Jeden z autobusów korzystać będzie z silnika elektrycznego, drugi spalinowego. W ramach tego samego projektu, z którego miasto zakupiło już pierwszy z pojazdów, starostwo powiatowe buduje ścieżki rowerowe na trasie Płońsk-Arcelin. To także dobra wiadomość dla osób wybierających rower jako swój podstawowy środek lokomocji.

 

- Na szeroką skalę realizujemy i będziemy dalej realizować inwestycje związane z budową ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych - zaznacza Elżbieta Wiśniewska, starosta powiatu płońskiego – Ciągi pieszo-rowerowe powstają wzdłuż ul. Kopernika i Młodzieżowej aż do Arcelina. Będzie to 2,5-kilometrowy odcinek, ale jest też projektowany dalszy bieg ścieżki od Baboszewa do Mystkowa, ponieważ z Arcelina do Baboszewa mamy chodnik i mam nadzieję będzie on modernizowany. Na etapie projektowania jest również ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Jaworskiego. Chcemy połączyć dwie obwodnice miasta, na których są już ścieżki – wyjaśnia starosta.

 

Warto jeszcze dodać, że wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Wydziale Komunikacji i Transportu jest aż 111 tys.