Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Elektryczny autobus pojedzie ulicami Płońska

Zdjęcie aktualności Elektryczny autobus pojedzie ulicami Płońska Fot. UM Płońsk

W płońskim ratuszu podpisano umowę na zadanie pn. Zakup pierwszego nowego autobusu klasy Mini, niskowejściowego o napędzie elektrycznym w związku z inwestycją: Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”. Dostawcą jest firma Automet Group Sp. z o.o. z Sanoka a model zakupionego autobusu to Mercedes-Benz.

- To dla nas historyczny moment, ponieważ Miasto Płońsk po raz pierwszy zakupiło autobus do komunikacji miejskiej. Jest to również pierwszy w powiecie płońskim autobus elektryczny. Jego trasa będzie przebiegać od dzisiejszego dworca autobusowego przez osiedle toruńskie, zachodnią i północną cześć miasta i Poświętne. Można zatem powiedzieć, że objeżdżał będzie całe miasto. Ogłosiliśmy już przetarg na zakup drugiego autobusu spalinowego spełniającego wszelkie wymogi ekologiczne obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej. Powstanie również przetarg na inteligentny system zarządzania komunikacją, tak by na wiacie przystankowej wyświetlał się czas, kiedy autobus pojawi się w danym miejscu - powiedział Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

Koszt zakupu autobusu to 1 363 731,75 zł. Czas ładowania baterii to ok. 4 godziny. W niedalekich planach władz Płońska jest również zamontowanie stacji ładowania elektrycznego dla innych pojazdów.

- Mamy zaplanowane powstanie pierwszej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W rynku powstaną dwa stanowiska ładowania. Myślę, że szybko pobudujemy też podobną stację w okolicach parkingu przy urzędzie, by promować jazdę ekologiczną - zdradził Radiu Płońsk 93.6 burmistrz Andrzej Pietrasik.

Autobus elektryczny na płońskich ulicach powinien pojawić się w sierpniu lub wrześniu 2021 r. Według dotychczasowych zapewnień na początku komunikacja autobusowa ma być płatna, ale docelowo ma się to zmienić.