Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Festiwal historyczny w Czerwińsku nad Wisłą

Zdjęcie aktualności Festiwal historyczny w Czerwińsku nad Wisłą Plakat organizatora

Miłośników historii i fanów rekonstrukcji historycznych zapraszamy do Czerwińska nad Wisłą w dniach 28-29 sierpnia na czwartą edycję wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji takich jak: średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje i pokazy walk rycerskich oraz turnieje łucznicze. Dla miłośników wiślanych krajobrazów odbędą się rejsy na tradycyjnych łodziach flisackich. W ramach wydarzenia zorganizujemy średniowieczne zabawy, warsztaty tańca i średniowieczny spektakl taneczno-muzyczny. Nie zabraknie także sobotniego fireshow, czyli teatru ognia. 

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą - we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły, Fundacją Dom Wisły, Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą, Miastem i Gminą Czerwińsk nad Wisłą, Powiatem Płońskim, Stowarzyszeniem Enjoy Leoncin oraz Grupą Pasjonatów Średniowiecza organizuje kolejną edycję rekonstrukcji historycznej, przybliżającej historię Czerwińska nad Wisłą – szczególnie kulturę średniowiecza – i dającej możliwość przeniesienia się w dawne czasy.

Upamiętniamy jedno z najważniejszych wydarzeń na czerwińskiej ziemi – kolejną rocznicę budowy mostu łyżwowego na Wiśle i przeprawy wojsk Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wydarzenie rozpocznie się na w Ogrodach Salezjańskich o godzinie 11.00 powitaniem wszystkich gości, rekonstruktorów i uczestników. Jak co roku, wśród średniowiecznych namiotów obozu rycerskiego odbędą się różnego rodzaju warsztaty rzemieślnicze – czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wikliniarstwo, prezentacja strojów bojowych i broni, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa, warsztaty archeologiczne czy warsztaty ciesielskie.

Głos prowadzący imprezy to oczywiście błazen Jajosz, który towarzyszy wydarzeniu od pierwszej edycji, a muzycznie dopieści gości zespół FleurDeLis. Pojawią się kramy średniowieczne i stoiska z różnymi przysmakami regionalnymi. Nieodłączny punkt programu to turnieje i pokazy walk rycerskich oraz łucznictwa historycznego. Ponadto pokazy i warsztaty tańców dawnych oraz pokazy sokolnika. Około godziny 17:00 rozpocznie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich połączona z przemarszem rekonstruktorów i wszystkich zebranych na Bulwar Wiślany. Na Bulwarze czeka odbędzie się gawęda historyczna i kostiumowy spektakl historyczny w stylu średniowiecznym w wykonaniu teatru tańca historycznego SarabAnna, zaś na zakończenie dnia wieczorny pokaz fireshow, czyli teatr ognia. Przez cały dzień na Bulwarze Wiślanym będzie można skorzystać z rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi, w tym „Darem Mazowsza” Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się o godzinie 11.00, dla odwiedzających będzie możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia. Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 14.00.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Patronat medialny – Radio Płońsk, Tygodnik Nowodworski, Express Sochaczewski, e- Sochaczew.pl, Gazeta Nowodworska Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2021” oraz ze środków Powiatu Płońskiego.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/most.jagielly/