Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Festyn „Wianki” dla zaszczepionych? Ludzie niezadowoleni, organizator rozkłada ręce

Zdjęcie aktualności Festyn „Wianki” dla zaszczepionych? Ludzie niezadowoleni, organizator rozkłada ręce Aktualny program imprezy można znaleźć na profilu Facebook organizatora M-GOK Glinojeck | Pixabay

 

     Ze względu na trwające obostrzenia i wprowadzone limity rządowe, na plenerowe koncerty może wejść tylko 250 osób. Każda kolejna musi być już zaszczepiona. Życie jednak pokazuje, że wiele imprez nie jest kontrolowanych pod kątem sanitarnym.

     Glinojecki Ośrodek Kultury zmienił w ostatniej chwili program sobotniego (impreza odbędzie się 26 czerwca - przyp. red.)  festynu „Wianki”.Ośrodek zwrócił się do stróży prawa o pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia, aby odbyło się ono w warunkach pełnego bezpieczeństwa i obecnych zaleceń. Spodziewano się, że do Glinojecka może przyjechać nawet 1 tys. osób. Policja jednak odmówiła i wydała negatywną opinię dla zorganizowania imprezy w takim charakterze, jak zaplanowano. Odwołała się przede wszystkim do obecnych przepisów krajowych, które pozwalają uczestniczyć w koncertach osobom nie zaszczepionym przeciw COVID-19, natomiast liczba ta ograniczona jest właśnie do 250. Weryfikacją ma zająć się sam organizator. 

 

 

Dla Radia Płońsk mówił Wojciech Bruździński, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku.

 

Kuriozalne przepisy?

Do tego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione (mowa tu o osobach, które przyjęły dwie dawki, jeśli wymaga tego dany producent – przyp. red.). Z oczywistych powodów, nie tylko finansowych zorganizowanie koncertu w Glinojecku dla tak niewielkiej grupy ludzi mija się z celem. Trzeba podkreślić, że polskie limity udziału w plenerowych wydarzeniach nie są zbliżone do tych europejskich, gdzie liczba ta jest nawet kilka razy wyższa np. w Austrii, Włoszech czy Danii. W rozporządzeniu znalazły się również zapisy dotyczące zorganizowania imprez wewnętrz lokalu. Gdy jego powierzchnia jest naprawdę duża, to więcej osób wejdzie na taki koncert zamknięty, niż na świeżym powietrzu. Branża eventowa od początku ma wiele zastrzeżeń do rozporządzenia. Podczas EURO 2020 także widzimy na stadionach tłumy kibiców, w zależności od państwa liczba miejsc jest inna ale wynosi co najmniej kilka tysięcy osób.

 

Lepiej tak, niż w ogóle

Wojciech Bruździński, dyrektor Miejsko-Glinnego Ośrodka Kultury w Glinojecku, któremu „dostało się” za zmiany w ostatniej chwili od niezadowolonych internautów tłumaczy, że, jako organizator ma związane ręce w tej kwestii i to nie on ustala przepisy, a wręcz musi się im podporządkować i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Oprócz tego kontrolować, kto będze zaszczepiony, a kto nie... Podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem, że woli zorganizować imprezę w takim kształcie okrojonym, z obostrzeniami, niż w ogóle jej nie organizować, tak jak to było przed rokiem.

 

 

 

Imprezę o 16.00 rozpocznie zlot motocyklowy i koncert składu „Byle do przodu”. Nie zabraknie również prezentacji artystycznych lokalnych zespołów, nauki tradycyjnego wyplatania wianków czy dmuchańców dla najmłodszych. O 20.00 na scenie wystąpi miejscowy zespół EWAN, odbędzie się też ogisko. Z uwagi na pandemiczne ograniczenia nie będzie strefy gastronomicznej, a przekąski będą serwowane jedynie dzieciom.

Dodajmy, że osoby, które się zaszczepiły powinny zabrać ze sobą dokument to poświadczający albo ściągnąć specjalną aplikację na smartfon.