Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Flaga Honorowa dla Płońska

Zdjęcie aktualności Flaga Honorowa dla Płońska Fot. MCK Płońsk

 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyznało miastu Płońsk: Flagę Honorową. Tym samym miasto osiągnęło 2. stopień Nagrody Europy. Płońsk otrzymał to zaszczytne wyróżnienie jako jedno z 4 miast z państw należących do Rady Europy (Reggio Emilia – Włochy, Bayeux – Francja, Athembey – Turcja) i jedyne z Polski.

Płońsk musiały wykazać się spełnieniem 4 kryteriów tzn. działalnością twinningową, relacjami z gminami z zagranicą oraz współpracą i partnerstwem, organizacją wydarzeń europejskich a także promocją europejskiego ideału. Dodatkowo musiał udowodnić, w jaki sposób realizuje zasadę solidarności europejskiej i międzynarodowej oraz wykazać się członkostwem w stowarzyszeniach władz lokalnych.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że zaledwie po dwóch latach od otrzymania Dyplomu Europejskiego przyznano nam Honorową Flagę Europy. To efekt konsekwentnej pracy na polu międzynarodowym od początku istnienia samorządu i od czasu zawarcia pierwszych umów partnerskich. Dzisiaj Płońsk współpracuje z miastami zarówno z Europy zachodniej jak i wschodniej. Stawia na wymiany młodzieżowe i współpracę kulturalną oraz sportową. To zasługa nie tylko urzędu miejskiego i miejskich jednostek, ale również wielu osób z Płońska z różnych branż. Cieszę się, że mimo pandemii zachowaliśmy kontakt z naszymi partnerami zagranicznymi. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się na żywo – komentuje burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.

Nagroda Europy została utworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu po to, by nagradzać miasta i gminy, które są szczególnie aktywne w promowaniu europejskich ideałów. Nagroda jest przyznawana co roku i mogą ubiegać się o nią miasta i gminy z 47 państw członkowskich Rady Europy bez względu na ich rozmiar i liczbę mieszkańców. Nagroda obejmuje 4 etapy tzn.: Dyplom Europejski, Flagę Honorową, Odznakę Honorową oraz Nagrodę Europy, która jest najwyższym wyróżnieniem.

Flaga Honorowa to prostokątna tkanina w kolorze niebieskim, haftowana i zdobiona złotem, w kole znajduje się 12 złotych gwiazd. Do flagi przymocowane są dwie niebieskie szarfy z żółtym napisem „CONSEIL DE L’EUROPE” (po francusku) i „COUNCIL OF EUROPE” (po angielsku).