Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Gawkowski: Sejm musi powiedzieć 'tak' dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Lewica proponuje specjalną uchwałę

Zdjęcie aktualności Gawkowski: Sejm musi powiedzieć 'tak' dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Lewica proponuje specjalną uchwałę

 

- W sprawie solidarności z Ukrainą trzeba patrzeć daleko w przyszłość. Nie wystarczy działać tu i teraz, ale trzeba Ukrainie podać rękę. Tę rękę wczoraj Ukraina do Europy wyciągnęła. – powiedział Krzysztof Gawkowski. Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał akt, deklarujący chęć przestąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Zdaniem Lewicy nie może to pozostawiać bez echa, dlatego zaproponuje podjęcie przez Sejm specjalnej uchwały w tej sprawie.

– Lewica złoży w Sejmie projekt uchwały, który ma wesprzeć starania Ukrainy i być poparciem dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Uważamy, że polski parlament jako pierwszy w Europie powinien podjąć taką mocną i jednoznaczną uchwałę. – oświadczył Gawkowski dodając, że tylko Unia swoim działaniem, sankcjami na Rosję zapewni, że Ukraina będzie mogła czuć się bezpiecznie.

– Wiemy, że procedura przyjęcia państwa do Unii nie jest łatwa i będzie trwała długo, to dziś taki akt solidarności jest bardzo ważny. – stwierdził Krzysztof Gawkowski. Poseł Lewicy zapowiedział też, że partia złoży propozycje zmian w prawie.

Chodzi o to, by zmienił się status uchodźców z Ukrainy. – Każdy Ukrainiec, każda Ukrainka, który przybywa do Polski w czasie obecnego konfliktu, ale też każdy kto już jest, żyje, pracuje w Polsce powinien mieć taki sam status, jak obywatele Unii Europejskiej przyjeżdżający do Polski. To uprości procedury ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej. Taka ustawa powinna być szybko przeprowadzona przez parlament. – ocenił Gawkowski.

 

 

źrodło: Biuro Poselskie Arkadiusza Iwaniaka


- Miejsce Ukrainy jest w Unii Europejskiej i nie ma już czasu gesty czy półsłówka, przyszedł czas na decyzje. Lewica jako ugrupowanie, które wprowadziło Polskę do UE i NATO, dziś czuje się zobowiązane, aby upomnieć się o prawa Ukrainy – mówił poseł Andrzej Szejna.
- Zwracamy się także o nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, która jednomyślnie może nadać Ukrainie status państwa kandydującego oraz rozpocząć negocjacje akcesyjne. Lewica, jako ugrupowanie, które wprowadziło Polskę do Unii Europejskiej i do NATO, dziś czuje się zobowiązane, aby upomnieć się o prawa Ukrainy. Ukraina powinna formalnie zostać państwem kandydującym zarówno do Unii, jak i do NATO. To jest też interes Polski i całego demokratycznego świata – oświadczył poseł Szejna. – Kanapki i woda na granicy, dach nad głową, gdy już uchodźcy są w Polsce to są piękne akty solidarności. Pewnie często sami siebie nie podejrzewaliśmy. Polskie społeczeństwo stanęło na wysokości zadania. W momencie próby okazało się, że stać nas na empatię, współpracę ponad podziałami, ale już teraz musimy myśleć nie tylko o tym co dzisiaj, a też o tym co będzie jutro czy za kilka lat. Apelujemy o podjęcie strategicznych dla Ukrainy kroków, które pozwolą temu państwu wstąpić do Unii Europejskiej, aby mogli myśleć o bezpiecznej przyszłości swojego państwa, kiedy wojna się już skończy – dodała posłanka Marcelina Zawisza. - Bezpieczna przyszłość Ukrainy to jest cel, który nam przyświeca – podsumowała wiceprzewodnicząca sejmowego klubu Lewicy.

 

Źródło: Biuro poselskie A. Iwaniaka