Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Gra miejska na odsłonięcie murali. Historia zawitała na osiedle przy ul. Klonowej w Płońsku.

Zdjęcie aktualności Gra miejska na odsłonięcie murali. Historia zawitała na osiedle przy ul. Klonowej w Płońsku.

 

Prace przy wykonaniu dwóch murali autorstwa Igora „Aqualoopy” Chołdy zakończyły się już kilka tygodni temu, ale to dzisiaj nastąpiło ich oficjalne odsłonięcie. Twórczość upamiętniająca wydarzenia związane z Bitwą Warszawską 1920 roku ubarwiły ściany dwóch bloków przy ul Klonowej w Płońsku.

Już sama kolorystyka przyciąga wzrok przejeżdżających i przechodniów, ale murale mogą być także dobrą lekcją historii. Mówiła nam o tym Marzena Kunicka, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku.

- Mural mi się bardzo podoba, ponieważ jest to połączenie historii z nowoczesnością. Podoba mi się to, że jest takie wrażenie ruchu i oczywiście to fantastyczny pomysł, bo bardzo ożywia przestrzeń. Nawet jadąc samochodem buźka się śmieje. Murale mają także wartość wychowawczą. Spokojnie można przeprowadzić lekcję historii wybierając się na spacer w okolice murali – podkreśla dyrektor.

Murale upamiętniają wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką, ale odnoszą się do tych, które miały miejsce na naszym terenie. Znajdziemy na nich chociażby charakterystyczne dla Płońska budowle jak cerkiew, rozebraną w latach międzywojennych, czy aptekę z miejskiego rynku.

- Bardzo ładne, podobają mi się. Jest chociaż kolorowo – komentowała dla nas mieszkanka osiedla przy ul. Klonowej.

Odsłonięciu murali towarzyszyła terenowa gra miejska przygotowana przez Jednostkę Strzelecka 1006 w Płońsku. Wzięło w niej udział 9 4-osoobowych drużyn ze wszystkich płońskich podstawówek. Strzelcy, na terenie całego miasta, przygotowali 7 punktów, które musieli odwiedzić uczestnicy.

- Na tych 7 puntach były wyznaczone różne zadania. Był quiz historyczny, trzeba było rozpoznać „orzełki” wojskowe, wykonać pewne zadania sprawnościowe czy odśpiewać hymn. Młodzież sobie lepiej lub gorzej, ale radziła z tymi zadaniami. Podsumowaliśmy punkty, wyniki są zadowalające. Pokazują, że młodzież interesuje się historią Polski i historią lokalną. W taki żywy, nietypowy sposób możemy pamięć o bohaterach przywoływać i edukować młodych na temat wydarzeń z naszej historii - przyznaje chor. Marek Sabalski z Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku.

Terenową grę miejską wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Wyspiańskiego.